Archeolodzy przypadkowo odkryli 250 grobowców wykutych w skale

0
371
Grobowce wykute w skale. (Zdjęcie: Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności)

Archeolodzy natknęli się na 250 starożytnych grobowców wykutych w skale w Egipcie.

Dzięki tysiącom lat bogatej historii pełnej potężnych królów, imponującej technologii i monumentalnej architektury, Egipt jest marzeniem archeologa.

W całym kraju często dokonuje się nowych, ekscytujących odkryć. Od zaginionych złotych miast po zatopione posągi, każde odkrycie pomaga archeologom, klasycystom i historykom dowiedzieć się więcej o historii Egiptu i działaniach codziennego życia przed tysiącami lat.

Niedawno Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności ogłosiło niesamowite odkrycie: odkrycie setek wykutych w skale grobowców na nekropolii Al-Hamidiyah w pobliżu Sohag w Egipcie.

Archeolodzy badali teren w południowym Egipcie wzdłuż brzegów Nilu, kiedy dokonali nieoczekiwanego odkrycia. Wzdłuż stromego zbocza góry zespół odkrył niezliczone wejścia do grobowców wykutych w skalnej ścianie.

Grobowców jest około 250, jednak archeolodzy spodziewają się znaleźć w okolicy znacznie więcej. Grobowce datowane są na okres od 2200 p.n.e. do końca okresu ptolemejskiego w 30 p.n.e. Ten okres ponad 2000 lat rozciąga się od Starego Państwa do początków rzymskiego Egiptu.

Czytaj: Nowy cmentarz komunalny we Wrocławiu pomieści 87 tys. grobów

Odkryte grobowce są mniejsze niż luksusowe miejsca spoczynku faraonów w miejscach takich jak Dolina Królów. Prawdopodobnie służyli przywódcom i biurokratom pobliskiego miasta Achmim, które było ważnym ośrodkiem władzy.

Historycy uważają, że grobowce rzucą światło na średniej wielkości obywatela Egiptu. Wśród grobowców znajdują się artefakty, takie jak fragmenty ceramiki, kości zwierząt, alabastrowe garnki, a nawet okrągłe metalowe lustro.

Według Mohameda Abdel-Badiaa, szefa Centralnego Departamentu Starożytności Górnego Egiptu, „Egipt ma wiele stanowisk starożytnych, ale światło musi być rzucane na inne nieznane obszary… Wykopaliska nie powinny ograniczać się do słynnych obszarów archeologicznych, takich jak Sakkara lub Luksor. Te zaskakujące miejsca są częścią bogatego obrazu historycznego, który rozwija się z każdym nowym znaleziskiem.

Archeolodzy natknęli się na 250 starożytnych grobowców wykutych w skale w Egipcie.

Czytaj: 14 rzeczy, które robili starożytni ludzie. Cieszmy się, że żyjemy w XXI wieku!

Fragment ceramiki z nekropolii Al-Hamidiyah w pobliżu Sohag w Egipcie.
(Zdjęcie: Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności)

johannesfloe.com – Art to remember