Archeolog pokazuje, jak naprawdę wyglądali ludzie, którzy żyli tysiące lat przed nami

0
1279

Oscar Nilsson, szwedzki archeolog i rzeźbiarz specjalizuje się w rekonstrukcji ludzkich twarzy. Liczba godzin spędzonych przy każdej przebudowie twarzy może łatwo wzrosnąć do 200. Oczywiście Nilsson używa wydrukowanych w 3D czaszek swoich muz, aby zachować oryginalny szkielet wykopaliska; reszta rzeźbienia twarzy odbywa się jednak ręcznie.

W 1996 r. otworzył firmę O.D. Nilssons. Firma współpracuje z muzeami na całym świecie, pomagając im przywrócić twarze osób, których groby odkryto podczas wykopalisk archeologicznych.

Rekonstrukcja twarzy wymaga nie tylko artystycznego akcentu, ale także szerokiej wiedzy o faktach historycznych, aby ludzie wyglądali tak naturalnie, jak to tylko możliwe.

Czytaj: Archeolodzy znajdują 1800-letnią rzeźbę na ścianie

„Ludzka twarz jest motywem, który nigdy nie przestaje mnie fascynować: różnorodność podstawowej struktury, a także różnorodność szczegółów wydają się nie mieć końca. A wszystkie twarze, które rekonstruuję, są wyjątkowe. Wszystkie są indywidualnościami” – mówi artysta.

Więcej informacji: Facebook | Instagram | youtube.com | odnilsson.com

1. Huarmey Queen

W 2012 r. w północno-zachodniej części Peru podczas wykopalisk polski zespół archeologiczny odkrył grób. Pogrzeb związany z indyjską kulturą Wari (później Imperium Inków) był prawdziwym odkryciem dla naukowców, ponieważ nie został zrabowany. W grobie znaleziono szczątki 58 szlachcianek w różnym wieku, zakopanych w niezwykłych luksusach.

W szczególności jedna kobieta, nazywana Huarmey Queen, została pochowana bardziej ekstrawagancko niż inne. Została pochowana w drogiej biżuterii i innych luksusowych rzeczach, w tym ze złotą biżuterią w uszach, srebrnym pucharem, miedzianą ceremonialną siekierą i, między innymi, z drogimi tkaninami. W tamtych czasach tekstylia były uważane za cenniejsze niż złoto i srebro ze względu na wysiłek włożony w ich tkanie. Czasami tkanie trwało od dwóch do trzech pokoleń.

Po dokładnym zbadaniu okazało się, że podczas gdy Huarmey Queen spędzała większość czasu w pozycji siedzącej, doskonale wykorzystała swoją górną część ciała – tkając. Widać było również, że ta kobieta była bardzo chwalona za wiedzę w tej dziedzinie, ponieważ jej miejsce spoczynku było wypełnione narzędziami tkackimi wykonanymi ze złota.

2. Młoda kobieta, która żyła w epoce kamienia łupanego około 5500 lat temu

Ta dziewczyna zmarła w wieku 20 lat. Została pochowana z dzieckiem na piersi. Prawdopodobnie jej śmierć była spowodowana trudnym porodem. DNA nie jest tak dobrze zachowane, ale z innych odkrytych grobów tego okresu można powiedzieć, że ludzie mieszkający w Brighton (Wielka Brytania) nie byli biali. Ich kolor skóry był podobny do koloru współczesnych ludzi z Afryki Północnej.

3. Estrid Sigfastsdotter

Zakłada się, że jest to Estrid Sigfastdotter, która mieszkała w XI wieku naszej ery. Była wpływową i bogatą kobietą, która mieszkała niedaleko Sztokholmu w Taby. Seria kamieni runicznych znalezionych w miejscu pochówku opowiada o jej życiu i rodzinie.

Jak na tamte czasy żyła bardzo długo – około 80 lat. Stało się tak pomimo faktu, że w epoce Wikingów standardowa długość życia wynosiła tylko 35 lat. Wygląd kobiety został przywrócony przez szczątki znalezione w pobliżu kamienia runicznego, ustanowione na cześć jej pierwszego męża, który zmarł w Bizancjum. Prawdopodobnie Estrid zajmowała się ulepszaniem swojej ojczyzny, budową dróg i mostów.

Jej długą rodzinną sagę odnotowano na pięciu lub sześciu kamieniach runicznych w Uppland w Szwecji.

4. Adelasius Elbachus

Młody i przystojny mężczyzna ze Szwajcarii, który żył w VIII wieku naszej ery, został nazwany przez naukowców Adelazijem Elbakhusomem (Adelasius Ebalchus). Jego szkielet wskazuje na niedożywienie i przewlekłe infekcje. Ale za to miał zdrowe, równe i piękne zęby, co było rzadkością w tamtym czasie. Pewnie dlatego jest uśmiechnięty.

5. Kobieta neandertalska

Ta dama żyła około 45-50 000 lat temu. Jej szczątki odkryto podczas wykopalisk w 1848 r. na Gibraltarze.

Na swoim Facebooku archeolog Oscar Nilsson zauważa: „W końcu kilka słów o czymś, o czym myślałem i walczyłem, widząc, jak ta neandertalska twarz się kształtuje. Jak „ludzko”powinna wyglądać ta twarz? W końcu nie byli oni Homo Sapiens. Nilsson doszedł do wniosku, że musi mieć ludzkie spojrzenie w oczach. Jak pokazują ostatnie badania, Europejczycy dzielą około 2-4% DNA z neandertalczykami. Więc musieliby być do nas bardzo podobni, w przeciwnym razie potomstwo nie byłoby płodne.

Ciekawe jest to, jak zmienił się obraz Neandertalczyków na przestrzeni lat. Warto również zauważyć, że nowy obraz Neandertalczyków zbiega się ze spostrzeżeniem, że my, Europejczycy, dzielimy 2-4% DNA z neandertalczykami”.

6. Wiking

Mężczyzna, który rzekomo był szwedzkim Wikingiem, żył na początku XI wieku. Po raz pierwszy do rekonstrukcji obrazu Wikingów udało się zebrać niezbędną ilość DNA, aby odtworzyć skórę, włosy i oczy. Mężczyzna miał rude włosy, niebieskie oczy i jasną skórę. Zmarł w wieku 45 lat.

7. Mężczyzna z okresu neolit

Zbudowana przy użyciu dowodów kryminalistycznych pochodzących z analizy szkieletu twarz przedstawia szczupłego mężczyznę w wieku od 25 do 40 lat, który urodził się około 5500 lat temu.

8. To jest twarz nastolatki, która żyła 9 000 lat temu

Na 7000 lat przed Chrystusem Avgi była 18-letnią dziewczynką. Mieszkała tam, gdzie dziś jest współczesna Grecja, i była świadkiem historycznego momentu, w którym społeczeństwa zaczęły handlować, szukając wynalazków technologicznych, rozpoczynając rewolucję rolniczą.

9. Człowiek, który mieszkał w Wielkiej Brytanii w erze saskiej

W chwili śmierci miał około 45 lat. Jego kości sugerują, że był bardzo silnym mężczyzną. Z powodu trwałych ropni mężczyzna stracił dużo zębów, a także część górnej szczęki. Możliwe, że zmarł z powodu kolejnego procesu zapalnego. Miał także ślady obrażeń wynikających z aktów przemocy. Być może ten człowiek był żołnierzem, kiedy żył.

10. Birger Jarl

Władca Szwecji od 1248 r. do śmierci 1 października 1266 r. w Västergötland w Szwecji.

11. Człowiek, który żył w epoce żelaza w Wielkiej Brytanii

Jego kości wskazują, że żył około 2400 lat temu. Mężczyzna był silny, dobrze zbudowany i zdrowy, ale, jak wielu ówczesnych ludzi, zmarł dość wcześnie – w wieku 24–31 lat. Ta osoba miała przyjemne rysy i unikalną strukturę zęba – diastema, czyli przerwa między zębami. A jego złożone włosy przypominają fryzurę plemion germańskich zwaną „węzłem szwabskim”.

12. Kobieta pochodzenia romańsko-brytyjskiego

Jej szczątki wskazują, że miała trudne życie i pracowała bardzo ciężko. Zmarła w wieku około 25–35 lat. Podczas wykopalisk znaleziono gwoździe w pobliżu ciała, które mogą symbolizować różne przesądy. Na przykład istnieją informacje o innych zmarłych tego okresu, w których grobach znaleziono także gwoździe – wzdłuż obwodu i pośrodku. Prawdopodobnie ludzie wierzyli, że w ten sposób duchy zmarłych nie będą ich prześladować. Chociaż być może jest to po prostu skutek nieumyślnego zamknięcia trumny.

13. Człowiek, który żył około 3700 lat temu w epoce brązu

Szkielet tej osoby wykazał niedożywienie i niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza. Mężczyzna zmarł, gdy miał około 25–35 lat.

14. Średniowieczny mężczyzna w średnim wieku ze środkowej Szwecji

„Wreszcie rekonstrukcja średniowiecznego mężczyzny w średnim wieku ze środkowej Szwecji została zakończona. Chociaż teraz okazuje się, że wcale nie jest taki średniowieczny. Wyniki C14 wskazują, że żył on gdzieś w latach 1470–1630. Jednak analiza jego szkieletu pokazuje, że cierpiał na tak zwaną os acromiale, wadę kości ramienia, co może być powiązane z intensywnym strzelaniem z łuku. Być może możliwe jest zawężenie przedziału czasowego do 1470–1540, kiedy łuki stopniowo przestały być modne w połowie XVI wieku”. – mówi archeolog.

Czytaj: W Poznaniu dokonano niesamowitego odkrycia! Znaleziono kobietę w perłowym czepcu.