Argentyna formalnie uznaje osoby niebinarne

0
337
Prezydent Alberto Fernández, w centrum, z urzędnikami i aktywistami tworzącymi w środę znak „X” w Buenos Aires, aby zobrazować użycie "X" w dokumentach tożsamości do oznaczenia osób niebinarnych. Źródło: Maria Eugenia Cerutti/Argentine Presidency

Argentyńczycy nie muszą już być identyfikowani jako kobiety lub mężczyźni w krajowych dokumentach tożsamości, co jest ostatnim krokiem w dążeniu prezydenta Alberto Fernándeza do równości płci.

Argentyna stała się pierwszym krajem w Ameryce Łacińskiej, który oficjalnie uznaje osoby niebinarne płci, które mogą teraz wybrać oznaczenie swojej płci jako „X” w krajowych dokumentach tożsamości i paszportach, jeśli nie identyfikują się jako kobieta lub mężczyzna.

Osoba niebinarna to taka, która nie identyfikuje się z żadną z płci – ani męską, ani kobiecą – lub identyfikuje się z obiema na raz.

Zmiana, uchwalona dekretem prezydenta Alberto Fernándeza, jest najnowszym przykładem tego, jak priorytetowo potraktował rozszerzenie praw kobiet i mniejszości seksualnych.

Zmiana nadeszła kilka tygodni po tym, jak prezydent podpisał akt prawny, który przeznacza 1% miejsc pracy w sektorze publicznym w kraju dla osób transpłciowych, które Kongres zatwierdził w czerwcu.

„Mamy potrzebę poszerzenia naszych umysłów i uświadomienia sobie, że istnieją inne sposoby kochania i bycia kochanym oraz że istnieją inne tożsamości oprócz tożsamości mężczyzny i tożsamości kobiety” – powiedział Fernández w środę podczas ceremonii, podczas której przedstawił pierwsze trzy krajowe dokumenty tożsamości ze znacznikami niebinarnymi. „I takie osoby muszą być szanowane”.

Czytaj: Kraków: bezpłatne zajęcia wspinaczkowe dla początkujących

Argentyna dołącza do kilku innych krajów, w tym Nowej Zelandii, Kanady i Australii, a także kilku stanów USA, które zezwalają na niebinarny znacznik płci w dokumentach tożsamości.

W zeszłym miesiącu Departament Stanu USA poinformował, że pracuje nad stworzeniem znacznika płci dla osób, które identyfikują się jako niebinarne w paszportach i świadectwach obywatelstwa. Użycie „X” do oznaczenia płci jest akceptowane przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.

„Po raz pierwszy mogę wypowiedzieć swoje pełne imię i nazwisko i czuję, że jest to legalne” – powiedział Geronimo Carolina González Devesa, 35-letni lekarz, który był jedną z osób, które w środę otrzymały nowy dokument tożsamości. „To koniec długiej bitwy”.

Dr González zmienił płeć na akcie urodzenia w 2018 roku, tworząc historię, wygrywając batalię prawną, aby stać się pierwszą osobą w kraju, której pozwolono pozostawić puste pole.

Ale lekarzowi nie pozwolono uzyskać dowodu tożsamości bez określenia płci.

Czytaj: Bardzo rzadki ptak-obojniak znaleziony w Pensylwanii

Shanik Lucian Sosa Battisti, lat 27, określił to jako „udrękę”, aby przedstawić dokument, który nie przedstawiał ich prawdziwej tożsamości po walce prawnej, która zakończyła się w 2019 roku z sędzią zezwalającym na umieszczenie ich płci w akcie urodzenia jako „NB” dla niebinarnego.

„Bardzo się cieszę z tego nowego dokumentu” – powiedzieli dzień po jego otrzymaniu. „Daje mi spokój ducha, aby przedstawić mój dokument z moim prawdziwym imieniem”.

Jedną z osób, które ogłosiły plany zdobycia nowego niebinarnego dokumentu tożsamości, jest 26-letnie dziecko prezydenta, performer o imieniu Dyhzy.

„Uważam się za osobę niebinarną” – powiedział Dyhzy w filmie na żywo na Instagramie.

Od czasu objęcia urzędu w grudniu 2019 roku, Fernández, centrolewicowy przywódca, podjął szeroko zakrojone wysiłki na rzecz liberalizacji prawa Argentyny, ze szczególnym naciskiem na równość płci i tożsamość oraz orientację seksualną.

Pod koniec ubiegłego roku Argentyna przeszła do historii, stając się najludniejszym krajem Ameryki Łacińskiej, który zalegalizował aborcję; zalegalizował również uprawę marihuany do celów leczniczych.

Prezydent naciskał również na używanie bardziej neutralnego płciowo języka w komunikacji rządowej. To jest wyzwanie w języku hiszpańskim, który traktuje każdy rzeczownik jako męski lub żeński i tradycyjnie używa męskich form rzeczowników i przymiotników w liczbie mnogiej do zastosowania w grupach mieszanych.

Fernández powiedział w środę, że często mówi Elizabeth Gómez Alcorta, argentyńskiej minister ds. kobiet, płci i różnorodności: „wykorzystajmy to, że jesteśmy u władzy i róbmy wszystko, co możemy”.

„Mam nadzieję, że jest to krok, który zakończy dzień, w którym dokumenty tożsamości nie mówią, czy ktoś jest mężczyzną, kobietą czy kimkolwiek innym” – powiedział Fernández. „To jest to, co naprawdę musimy osiągnąć”.

johannesfloe.com – Art to remember