Artretyzm: 4 owoce pełne potasu, które mogą chronić stawy

0
244
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą chorobą układu ruchu. Zdjęcie: pl.freepik.com

Pokarmy bogate w potas mogą pomóc w ochronie kości i stawów, co ma kluczowe znaczenie w leczeniu objawów zapalenia stawów.

Zapalenie stawów może być niewygodnym i bolesnym stanem do życia. Różne rodzaje schorzeń mogą powodować obrzęk stawów, tkliwość, sztywność lub stan zapalny lub prowadzić do osłabienia i zaniku mięśni. Chociaż nie ma lekarstwa, uważa się, że dieta może odgrywać rolę w radzeniu sobie z objawami.

Według jednej z ekspertów, doktor Clare Morrison z MedExpress, żywność bogata w potas może być kluczem do walki z zapaleniem stawów.

„Potas w diecie pomaga zrównoważyć nadmiar sodu z soli, zmniejszając zatrzymywanie płynów i pomagając w prawidłowym wykorzystaniu wapnia w kościach i stawach” – powiedziała.

Zostało to poparte badaniem opublikowanym w The Journal of Pain, które ustaliło związek między niskim poziomem potasu a reumatoidalnym zapaleniem stawów.

„Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) zostali opisani jako mający znacznie niskie stężenie potasu w surowicy niż u zdrowych osób” – czytamy w badaniu.

Czytaj: Znamy szczegóły Betlejem Poznańskiego. W tym roku aż 4 lokalizacje!

W ramach badań grupa uczestników z RZS odczuwała mniejszy ból po 28 dniach przyjmowania suplementu potasu w porównaniu z tymi, którzy tego nie robili.

„W grupie potasu 43,75 procent pacjentów spełniło kryteria o 33 procent mniejszej intensywności bólu w porównaniu z 6,25 procent w grupie placebo w 28. dniu” -czytamy w badaniu.

„Ponadto 31,25 procent pacjentów w grupie interwencyjnej osiągnęło umiarkowane odpowiedzi, zgodnie z kryteriami Europejskiego Porozumienia Stowarzyszeń Reumatologicznych.

„Odpowiadający odsetek pacjentów otrzymujących placebo wyniósł 6,25 procent.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

„Suplementy potasu wydawały się zmniejszać intensywność bólu”.

Możliwe jest również kupowanie suplementów potasu, dr Morrison szczególnie zaleciła dodanie do diety czterech owoców, które mogą pomóc w podniesieniu poziomu potasu.

Czytaj: Czy suplementy lub dieta mogą zmniejszyć objawy zapalenia stawów?

„Dobre źródła to banany, melony, pomarańcze i morele” – powiedziała.

Sto gramów banana zawiera 358 mg potasu, podczas gdy ta sama ilość melona ma 267 mg.

Sto gramów pomarańczy zawiera 181 mg potasu, a morela 259 mg.

Jednak suszona morela jest bardziej bogata w potas, ponieważ 100 g zawiera 1,162 mg.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Prawie dziewięć milionów ludzi w Wielkiej Brytanii cierpi na chorobę zwyrodnieniową stawów – co czyni ją najczęstszą postacią schorzenia. W naszym kraju 8-9 mln Polaków cierpi na chorobę zwyrodnieniową stawów.

Choroba ta wpływa głównie na stawy dłoni, kolan, kręgosłupa i bioder.

Czytaj: 7 zdumiewających faktów na temat zapalenia stawów!

Reumatoidalne zapalenie stawów jest drugim co do częstości występowania i występuje, gdy układ odpornościowy organizmu atakuje dotknięte stawy, powodując ból i obrzęk.

Początkowo narusza gładką wyściółkę chrząstki stawu, utrudniając ruch i prowadząc do bólu i sztywności.

Objawy zapalenia stawów będą zależeć od rodzaju, ale mogą obejmować:

  • ból stawów, tkliwość i sztywność;
  • stan zapalny w stawach i wokół nich;
  • ograniczony ruch stawów;
  • ciepła czerwona skóra nad dotkniętym stawem;
  • osłabienie i zanik mięśni.