Artysta przekształcił zniszczone drzewo w rękę sięgającą nieba

0
876

Artysta Simon O’Rourke nadał nowe znaczenie „palmie” dzięki masywnej rzeźbie dłoni wyłaniającej się z pnia drzewa.

Rzeźba zatytułowana Giant Hand of Vyrnwy (Olbrzymia Ręka Vyrnwy) ma ponad 15 metrów wysokości. Podstawą rzeźby jest standardowe drzewo; ale kiedy spojrzysz w górę, drzewo zaczyna zrzucać korę i ostatecznie staje się gładką skórą ramienia i kończy się delikatnymi fałdami znajdującymi się na dłoni i palcach. To przejście, między szorstkim a gładkim, ma charakter folklorystyczny – jakby gigant próbował przedostać się na Ziemię.

Simon O’Rourke

Olbrzymia Dłoń Vyrnwy jest wyryta na niegdyś najwyższym drzewie w Walii. Właściwie to właśnie dlatego O’Rourke musiał przede wszystkim stworzyć rzeźbę. Drzewo zostało zniszczone przez burzę i miało zostać ścięte, a osoby z Zasoby Naturalne Walii planowały zlecić wykonanie tej rzeźby temu artyście.

„Byłem bardzo podekscytowany perspektywą wyrzeźbienia tego olbrzyma i stworzenia pomnika dla tak znanego punktu orientacyjnego” – wyjaśnia O’Rourke. „Zacząłem badać ten obszar i odkryłem, że obszar lasu, w którym znajdowało się drzewo, był znany jako „Giganci z Vyrnwy”. To sprawiło, że pomyślałem i zdecydowałem się na gigantyczną rękę, symbolizującą olbrzymów, i najwyższe drzewo, aby sięgnąć nieba!”

Stworzenie tak imponującego dzieła wymagało odpowiednich narzędzi i silnej etyki pracy. „Potrzebne było rusztowanie, aby praca była bezpieczna, a teren był tak trudny, że wzniesienie rusztowania zajęło dwa dni” – wspomina artysta. „Po sześciu dniach intensywnej pracy przy użyciu pił łańcuchowych i szlifierek musiałem dodać dwa kawałki na kciuk i mały palec, ponieważ drzewo nie było wystarczająco szerokie, aby uformować całą dłoń ”. Po ukończeniu O’Rourke pokrył rzeźbę olejem tungowym, który jest naturalnym olejem roślinnym, bezpiecznym dla środowiska.

Oprócz tego, że powstało niesamowite dzieło, ten proces był cennym przypomnieniem dla O’Rourke. „Uwielbiałem pracować nad rzeźbą dłoni, przypomniało mi to, jak mali jesteśmy w porównaniu z niektórymi żywymi organizmami na tej planecie” – mówi.

Simon O’Rourke:  Strona internetowa | Facebook | Instagram

Artysta Simon O’Rourke użył piły łańcuchowej do wyrzeźbienia gigantycznej dłoni wyłaniającej się z pnia drzewa.

Simon O’Rourke
Simon O’Rourke

Tworzenie dzieła było intensywnym procesem. O’Rourke pracował na rusztowaniu i uformował rękę w ciągu sześciu dni.

Czytaj: Artysta stworzył ogromne rzeźby z drewna pochodzącego z recyklingu

Simon O’Rourke
Simon O’Rourke
Simon O’Rourke

Rzeźba znajduje się teraz w pobliżu jeziora Vyrnwy, zbiornika wodnego w hrabstwie Powys w Walii, gdzie każdy może się nią cieszyć.

adam_george_photography

Czytaj: Zwykłe miasto, ale przyciąga co roku turystów z całego świata. Powód? Jego nazwa!

johannesfloe.com – Art to remember