Naukowcy korzystający z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba z NASA zdobyli ostateczne dowody obecności dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze planety poza naszym Układem Słonecznym.
Odkrycie, opublikowane w czasopiśmie Nature, daje naukowcom nadzieję, że potężny teleskop, znany również jako Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST), dostarczy nowych informacji na temat składu i powstawania egzoplanet.
„Tak wyraźne wykrycie dwutlenku węgla na tej planecie jest ekscytujące, ponieważ wskazuje, że będziemy w stanie wykryć CO2 również w atmosferach mniejszych, ziemskich planet” – powiedziała Mercedes López-Morales, astrofizyczka w Centrum Astrofizyki | Harvard & Smithsonian w Cambridge.
López-Morales jest jedną z czterech astrofizyków z Harvardu, którzy pracowali nad badaniem jako część zespołu około 100 naukowców. James Kirk samodzielnie wykonał jedną z czterech analiz, jakie naukowcy przeprowadzili na danych z teleskopu.
„Po raz pierwszy zobaczyliśmy CO2 w atmosferze egzoplanet, co ma niezwykle ekscytujące implikacje dla badania chemii węgla i tlenu na tych planetach, a co za tym idzie, jak się tworzą i ewoluują” – powiedział Kirk.
Czytaj: Kosmiczne miejsce w Krakowie, czyli Cosmic Games Pub!
Cząsteczki dwutlenku węgla zostały wykryte w atmosferze „WASP-39 b”, gazowego giganta krążącego wokół gwiazdy podobnej do Słońca, oddalonej o 700 lat świetlnych. Naukowcy obserwowali egzoplanetę 10 lipca za pomocą spektrografu bliskiej podczerwieni teleskopu.
WASP-39 b był już na radarze naukowców. W 2018 roku Kosmiczny Teleskop NASA Spitzer ujawnił ślady dwutlenku węgla w swojej atmosferze. Poprzednie obserwacje z innych teleskopów ujawniły parę wodną, sód i potas.
W ten sposób egzoplaneta była idealnym kandydatem do kontynuacji przy użyciu nowego i ulepszonego JWST, powiedział López-Morales.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Inny czynnik: WASP-39 b to planeta tranzytująca. Podczas tranzytu część światła gwiazd zostaje całkowicie przyćmiona przez planetę, powodując ogólne przyciemnienie, a część przechodzi przez atmosferę. Atmosfera filtruje niektóre kolory bardziej niż inne, w zależności od tego, z czego jest wykonana, jaka jest gęsta i czy są chmury. Ponieważ różne gazy pochłaniają różne kombinacje kolorów, naukowcy mogą analizować niewielkie różnice w jasności transmitowanego światła w różnych długościach fal, aby określić dokładny skład atmosfery.
Czytaj: Nie grab liści: to dobre dla podwórka i dobre dla planety
W tym przypadku uzyskane przez naukowców widmo było znaczące: pierwszy wyraźny, szczegółowy, niepodważalny dowód na istnienie dwutlenku węgla, jaki kiedykolwiek wykryto na planecie poza naszym Układem Słonecznym.
„Niezwykle silny sygnał jest świadectwem wyjątkowej precyzji JWST i rewolucyjnego zakresu długości fal oraz pokazuje, jak wiele możemy się nauczyć od tego niesamowitego obserwatorium” – powiedział Kirk.