Australia Południowa chce założyć publiczny rejestr przemocy domowej

0
397
Zdjęcie: pl.freepik.com

Rząd Australii Południowej rozważa wprowadzenie programu, który wymagałby od policji poinformowania osób zagrożonych przemocą domową o historii ich potencjalnego partnera lub obecnego partnera.

Australia Południowa przedstawiła nową propozycję walki z przemocą domową w tym stanie.

Według ABC, rząd stanowy zasugerował utworzenie publicznego rejestru w podobny sposób do publicznego rejestru przestępców seksualnych.

Pozwoliłoby to każdej partnerce wyszukać nazwisko osoby, aby sprawdzić, czy nie miał on w przeszłości przypadków przemocy domowej.

Potencjalne aktualizacje Programu ujawniania przemocy w rodzinie spowodowałyby również, że policja południowo-australijska musiałaby powiadomić osobę o historii jej partnera, jeśli uzna, że jest ona narażona na nadużycia.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami władze muszą czekać, aż osoba złoży wniosek o udzielenie informacji, co pomoże jej „podjąć decyzję o bezpieczeństwie i przyszłości relacji”.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Propozycja założenia publicznego rejestru przemocy domowej powstała po zabójstwie dziewięciomiesięcznej dziewczynki w Whispering na północ od Adelajdy.

Kobi Shepherdson była przywiązana do piersi taty, kiedy ten w zeszłym miesiącu wyskoczył z 36-metrowej atrakcji turystycznej, zabił siebie i maleństwo. Dokumenty sądowe ujawniły, że tata Kobi miał obszerną historię przemocy domowej wobec matki dziecka i wiele przestępstw w stanie Waszyngton.

Czytaj: Słynny bocian z poznańskiego ZOO już na wolności

Prokurator generalna Vickie Chapman powiedziała, że będą musieli zbadać wszystkie kwestie związane z potencjalnym zaktualizowanym schematem, aby zobaczyć, jak mógłby zadziałać.

„Nie zostawimy niczego poza stołem. Nie możemy mieć tragicznej śmierci małej Kobi i innych w całym kraju, które od czasu do czasu są wprowadzane do naszej świadomości” – powiedziała Chapman.

Kobi Shepherdson. Zdjęcie: Twitter

„Musimy więc nadal przyglądać się nowym inicjatywom, przyglądać się tym, które działają w całym kraju i je wdrażać.

„To nowa inicjatywa, ale z pewnością coś, czemu musimy się przyjrzeć. Po prostu nie możemy tego tak zostawić”.

W zaktualizowanym programie osoby wpisane do rejestru przemocy domowej musiałyby ujawnić swojemu partnerowi/partnerce swoją wcześniejszą historię, aby on bądź ona byli w pełni poinformowani.

Obejmuje to również sytuację, w której podlegaliby nakazowi interwencji, a nie tylko skazani za przemoc w rodzinie.

Czytaj: Premier Pakistanu łączy gwałt z tym, jak ubierają się kobiety

Państwowa opozycja zapowiada, że będzie wspierać te środki, ale zaapelowała do rządu o przyjęcie środków, które zostały już przedstawione w parlamencie.

Partia Pracy zaproponowała surowsze kary dla osób, które łamią nakaz interwencji i uznają przymusową kontrolę za przestępstwo.

Inicjatywy rządu, a także inne, mające na celu dalsze powiązanie rejestrów państwowych, zostaną omówione na spotkaniu ministrów.

johannesfloe.com – Art to remember