Australia przeznaczyła 100 milionów dolarów na ochronę oceanów

0
384
Zdjęcie: pl.freepik.com

W zeszłym tygodniu Australia przeznaczyła 100 milionów dolarów na ochronę oceanów w celu ochrony środowiska „niebieskiego węgla” i ograniczenia emisji.

Pakiet inwestycyjny, wyjątkowo dostosowany do ochrony życia morskiego, jako jedynego na świecie kontynentu wyspiarskiego, wesprze również australijskie parki morskie, poszerzy obszary chronione rdzennych mieszkańców Morza Morskiego oraz ochronę gatunków morskich.

Znaczna część środków zostanie przeznaczona na ekosystemy zawierające trawę morską i namorzyny, które odgrywają kluczową rolę w usuwaniu węgla z atmosfery.

Czytaj: Gwałtowny wzrost poziomu morza może utopić ochronne lasy namorzynowe do 2100 roku

Premier Scott Morrison powiedział, że oceany Australii będą miały kluczowe znaczenie dla roli tego kraju w obniżaniu emisji.

„Klimat i oceany planety są ze sobą nierozerwalnie związane. Ta inwestycja jest ważnym wkładem w krajowe i międzynarodowe wysiłki na rzecz budowy zdrowszych oceanów i przeciwdziałania zmianom klimatycznym”- powiedział Morrison.

„Ta inwestycja wzmocni trawę morską i namorzyny, co pomoże ograniczyć emisje, a także będzie oznaczać czystsze plaże, mniejsze przyłowy ryb, więcej zasobów rybnych, lepszą ochronę żółwi i ptaków morskich oraz pomoc społecznościom przybrzeżnym i rdzennym społecznościom zależnym od oceanów dla ich źródła utrzymania”.

Około 85 procent populacji Aussie żyje w promieniu 50 kilometrów od wybrzeża.

Minister środowiska Sussan Ley powiedział, że 39,9 miliona dolarów zostanie przeznaczone na wzmocnienie pozycji Australii jako światowego lidera w zarządzaniu parkami morskimi, co obejmuje:

  • 19,4 miliona dolarów zostanie przekazane w ramach dwóch dodatkowych rund udanego programu Nasze Dotacje Dla Parków Morskich, który stworzy możliwości dla przemysłu, organizacji społecznych i społeczności tubylczych do dalszego angażowania się i łączenia się z zarządem australijskich parków morskich.
  • 15 milionów dolarów na projekty odkrywania i odbudowy oceanów, aby pomóc nam lepiej zrozumieć nasze parki morskie.
  • 5,4 miliona dolarów na działania wspierające zdrowie i zrównoważenie dziewiczych wód wokół australijskich terytoriów Oceanu Indyjskiego. 11,6 miliona dolarów zostanie przekazanych w ciągu dwóch lat na włączenie Sea Country do rdzennych obszarów chronionych w dziewięciu lokalizacjach, aby zapewnić rdzennym społecznościom możliwości gospodarcze i zawodowe.

Czytaj: Kopenhaga pierwszą stolicą z zerową emisją C02?

30,6 miliona dolarów zostanie zainwestowanych w praktyczne działania mające na celu odtworzenie i uwzględnienie niebieskich ekosystemów węglowych. Poprawi to stan środowisk przybrzeżnych w Australii i w całym regionie oraz wyeksportuje uznaną na całym świecie wiedzę Australii w zakresie rachunkowości oceanów, jednocześnie zwiększając zatrudnienie w regionie i umożliwiając rozliczenie wartości tych siedlisk jako repozytoriów niebieskiego węgla:

  • Prawie 19 milionów dolarów zostanie przeznaczone na cztery duże projekty naziemne przywracające ekosystemy przybrzeżne w całym kraju, w tym mokradła pływowe, namorzyny i trawy morskie.
  • 10 milionów dolarów zapewni cztery duże projekty naziemne, aby pomóc krajom rozwijającym się w regionie w odbudowie i ochronie ich ekosystemów niebieskiego węgla.
  • Ponad 1 milion dolarów pomoże umocnić Australię jako lidera w zakresie pomocy w zakresie rozliczeń oceanów i kapitału naturalnego – dzięki temu będziemy mogli zrozumieć i uwzględnić korzyści środowiskowe i gospodarcze wynikające z ochrony tych krytycznych ekosystemów.

18 milionów dolarów zostanie przeznaczonych na praktyczne działania mające na celu ochronę kultowych gatunków morskich, poprawę zrównoważonego charakteru łowisk poprzez zmniejszenie przyłowów i stymulowanie inwestycji w oceanach:

  • 10 milionów dolarów zapewni zdrowie oceanom w ramach co najmniej 25 ukierunkowanych projektów mających na celu odtworzenie i ochronę zagrożonych gatunków morskich, wytępienie gatunków inwazyjnych na wyspach i przywrócenie siedlisk przybrzeżnych.
  • 5 milionów dolarów sfinansuje nowe i innowacyjne środki wspierające środowisko morskie i zrównoważone rybołówstwo poprzez praktyczne środki mające na celu uniknięcie przyłowów zagrożonych gatunków.
  • 3 miliony dolarów wesprze wprowadzenie rachunkowości oceanicznej na skalę krajową. Pakiet stworzy regionalne miejsca pracy, zaangażuje społeczności przybrzeżne i tubylcze oraz sektor prywatny, zapewni działania mające na celu poprawę wyników środowiskowych dla gatunków i ekosystemów oraz zapewni wyraźną ścieżkę współpracy ze wszystkimi sektorami w celu wykorzystania potencjału oceanicznego Australii.

Rząd zobowiązał się również niedawno przeznaczyć 59,9 mln USD na opracowanie wysoce integralnego programu kompensacji emisji dwutlenku węgla w regionie Indo-Pacyfiku, aby stymulować inwestycje w wysokiej jakości projekty, które zapewniają kompensację emisji dwutlenku węgla, spełniającą wymogi Porozumienia Paryskiego.

„Fundusz redukcji emisji jest jednym z największych i najsolidniejszych programów offsetowych na świecie. Widzimy możliwość współpracy z naszymi partnerami z Indo-Pacyfiku oraz przekazywania wiedzy i sukcesu programu redukcji emisji i tworzenia miejsc prac ”- powiedział Angus Taylor.

Inwestycje stanowią dodatek do ponad 1,1 miliarda dolarów, które rząd Morrisona ogłosił w tym tygodniu, że zainwestuje w technologie energetyczne o niskiej emisji, takie jak wodór oraz wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla – i stanowi dodatek do 18 miliardów dolarów inwestycji, które rząd poczyni wraz z planem inwestycji technologicznych w ciągu najbliższych 10 lat, aby do 2030 roku zainwestować co najmniej 70 miliardów dolarów w nowe inwestycje w technologie niskoemisyjne w Australii.

johannesfloe.com – Art to remember