Australijski kaczor nauczył się przeklinać

0
393
Zdjęcie: CNN

Australijski kaczor piżmowy, który wychowywał się w niewoli, nauczył się od swojego opiekuna pewnego charakterystycznego i niezbyt eleganckiego powiedzenia.

Badacze natknęli się na wiele gatunków zwierząt, które rzeczywiście naśladują ludzką mowę. To delfiny, słonie, wieloryby, małpy naczelne, papugi czy niektóre ptaki śpiewające i jak wynika z ostatnich badań, australijskie kaczki piżmowe, które mogą mówić jak człowiek.

Do sieci trafiło nagranie australijskiego kaczora, który krzyczy: „Ty cholerny głupcze!”.

Ten sam kaczor potrafi także naśladować kaszel i odgłos trzaskających drzwi. Tym samym kaczki piżmowe dołączyły do elitarnego grona dźwiękonaśladowców.

Gadający kaczor z Australii potrafi przeklinać

Główny autor nowego badania: prof. Carel ten Cate z Uniwersytetu Leiden w Holandii natknął się na dźwięk australijskiego kaczora piżmowego o imieniu Ripper, mówiącego: „Ty cholerny głupcze!”

Wydaje się, że jest to pierwszy wszechstronnie udokumentowany przypadek, w którym gatunek potrafi naśladować dźwięki, które słyszą.

Na nagraniach słychać, jak Ripper kołysze się i chlapie wokół, a jego agresywnym zachowaniom towarzyszą… przekleństwa. A konkretnie jedno – „you bloody fool”, co możemy przetłumaczyć jako „Ty cholerny głupcze”.

Dźwięk został po raz pierwszy nagrany przez emerytowanego australijskiego badacza dr Petera Fullagara ponad trzy dekady temu. Ale jego nagrania dopiero niedawno odkrył prof. Carel ten Cate, który natknął się na niejasne odniesienie do gadającej kaczki w książce o wokalizacjach ptaków.

Podczas niedawnego przeglądu ptaków zdolnych do uczenia się głosu, prof. Cate ujawnił szczegóły na ten temat.

Na jednym z nagrań uwieczniono 4-letniego samca o imieniu Ripper. 

Kaczor piżmowy hodowany w niewoli w australijskim rezerwacie przyrody Tidbinbilla został nagrany, śpiewając dźwięk zatrzaskujących się drzwi, a także krzycząca frazę „Ty cholerny głupcze”. Uważa się, że było to zdanie, które Ripper prawdopodobnie często słyszał od swojego opiekuna. W czasie nagrań samiec miał cztery lata, a naśladowanie dźwięku trzaskających drzwi Ripper wykorzystywał w czasie godów, aby zwabić samice.

Czytaj: Ta kaczuszka tak bardzo przywiązała się do „kaczego” taty, że nie opuszcza go na krok. Zobaczcie przeurocze WIDEO.

Kaczki piżmowe przejmują „język” innych gatunków ptaków

Kolejne nagranie ze zbiorów Fullagara pochodziło od innego samca, który był wychowany w tym samym rezerwacie, ale przez pewien czas przebywał z przyszywaną matką – samicą kaczki pacyficznej (Anas superciliosa).

Kaczki pacyficzne wydają takie same dźwięki, jak większość znanych nam kaczek krzyżówek czy kaczek domowych. Nagranie udowadnia, że badany kaczor piżmowy nauczył się „języka” swojej adopcyjnej mamy, by naśladować inne kaczki ze swojego otoczenia.

Czytaj: Ta kaczka morska ma najdroższe pióra na świecie

Prof. Cate zweryfikował autentyczność nagrań i użył specjalnego oprogramowania do przeprowadzenia analizy dźwięku. Udowodnił, że ptaki powtarzały dźwięki z otoczenia. W niektórych przypadkach takie, które słyszały tylko w pierwszych tygodniach życia. 

Odkrycie sugeruje, że australijskie kaczki piżmowe uczą się wokalizacji na bardzo wczesnym etapie życia. Odcięte od osobników własnego gatunku, które mogłyby przekazać im właściwe „wzorce językowe” przejmują dźwięki z otoczenia i tworzą z nich własną „mowę”.

Dzięki temu od teraz kaczki piżmowe dołączają do innych zwierząt, które potrafią naśladować ludzką mowę.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Philosophical Transactions of the Royal Society B.