Australijskie papugi upijają się sfermentowanym mango

0
626
Zdjęcie: KittyKat79/Flickr

Papugi czerwonoskrzydłe w regionie Kimberley w Australii Zachodniej „latają pod wpływem” i zachowują się dziwacznie po spożyciu sfermentowanego mango.

Być może zakładamy kolejną warstwę ubrań na półkuli północnej, ale w Down Under to koniec sezonu mango, a czerwonoskrzydłe papugi w pełni wykorzystują ostatnie dostępne pomarańczowe owoce, nawet jeśli są trochę przejrzałe.

To koniec sezonu mango, a opadły owoc fermentuje w słońcu Kimberley, co jest sporą ucztą dla lokalnych papug.

Problem polega na tym, że mango jest szczególnie bogate w cukier i może wytwarzać stosunkowo wysoki poziom alkoholu podczas fermentacji.

Ludzie raczej nie będą spożywać owoców, które osiągnęły pewien punkt fermentacji, ponieważ mają papkowatą konsystencję i smak, który nie jest już uważany za przyjemny. Ale dla papug czerwonoskrzydłych mango to mango, nawet jeśli poziom etanolu może je upić.

„Gdy owoce dojrzeją, następną fazą jest fermentacja, w której cukry przechodzą drogę, aby stać się alkoholem, a proces ten sprawia, że związki zapachowe są lotne, które przyciągają ptaki i inne zwierzęta” – powiedział dr Michael Considine, profesor nadzwyczajny biologii molekularnej roślin na Uniwersytecie Australii Zachodniej.

Paul Murphy, weterynarz z Broome Veterinary Hospital w mieście Broome, powiedział dziennikarzom, że w ciągu ostatnich kilku dni sprowadzono około 6 „pijanych” czerwonoskrzydłych papug.

Te papugi miały dużo szczęścia, ponieważ wiele innych ptaków zginęło, zanim zdołano je uratować, albo wlatując w twarde przeszkody, wpadając pod jadące samochody, albo będąc zbyt pijanym, by uciec przed drapieżnikami.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pixabay

Do tej pory widzieliśmy w sumie około 6 sztuk, ale niestety wiele z nich nie trafia do kliniki, ponieważ odchodzą, zanim ludzie ich znajdą” – powiedział Murphy. „Zwykle cierpią od kilku dni. To zazwyczaj wtedy, gdy ludzie są w stanie je podnieść i złapać. Są dość ospałe i na różnych etapach niedożywienia”.

Najwyraźniej to nie sam alkohol zabija ptaki, ale wywoływane przez niego pijackie zachowanie. Doniesiono, że papugi wlatują przez okna lub chodzą bez celu, nie martwiąc się o koty i inne drapieżniki.

Doktor Michael Considine mówi, że w szczególności mango jest odpowiedzialne za pijane zachowanie czerwonoskrzydłych papug. Pomarańczowy miąższ owoców tropikalnych jest niezwykle bogaty w cukry, dzięki czemu może wytwarzać wysoki poziom alkoholu. Nie bez znaczenia jest również fakt, że jest gęstszy i mniej wodnisty niż inne owoce tropikalne.

Kilka lat temu pisaliśmy o podobnym przypadku papug uzależnionych od opium, które najeżdżały pola makowe w Indiach, pomimo najlepszych starań rolników, aby trzymać je z daleka.

Czytaj: Wymarły jedne z najpiękniejszych papug na świecie – niebieskie papugi z filmu „Rio”