Australijskie pożary ujawniły starożytny system wodny zbudowany na długo przed piramidami

0
695
Krater wulkaniczny w sercu Budj Bim jest teraz spokojnym miejscem o nazwie Lake Surprise. (Zdjęcie: Robirensi / Shutterstock)

Krajobraz kulturowy w rejonie Parku Narodowego Budj Bim od dawna uważany jest za cud starożytnej inżynierii.

Rozległy system wodny w południowo-wschodniej Australii został zbudowany ponad 6000 lat temu – na długo przed ukształtowaniem się nawet egipskich piramid.

Starożytni mieszkańcy regionu zwanego Dhauwurd Wurrung lub Gunditjmara, opracowali system kanałów i stworzyli niezwykle złożoną pułapkę na węgorze, skąd miejscowi mogli brać pożywienie. To system kanałów, które służyły do połowu ryb.

UNESCO uznaje Budj Bim za obiekt światowego dziedzictwa, ale niewielu podejrzewało, że system wodny biegł tak daleko i tak głęboko.

Katastrofa, która miała miejsce w Australii zajęła Budj Bim (wygasły wulkan),który leży w sercu Parku Narodowego o powierzchni 13 500 akrów, aby po wszystkim odkryć swoją dawną świetność. Pożary buszu, wywołane rekordowymi temperaturami i przedłużającą się suszą, wypaliły gęste liście pokrywające system wodny, pozwalając pełnej skali Budj Bim wyłonić się z płomieni.

„Gdy wróciliśmy na ten obszar, znaleźliśmy kanał ukryty w trawie i innej roślinności” – powiedział CNN Denis Rose z grupy non-profit Gunditj Mirring Traditional Owners Aboriginal Corporation. „Miał około 25 metrów długości, co było dość znacznym rozmiarem”.

„Ciągłe odkrywanie nowych rzeczy, które ujawniły się po pożarach, było zaskoczeniem”.

Czytaj: Australia popełnia samobójstwo klimatyczne

Kanały lawy i przepływy w pobliżu Mount Eccles w Parku Narodowym Budj Bim. (Zdjęcie: Robirensi / Shutterstock)

Podobnie jak egipskie piramidy zostały zbudowane z materiałów, które były obfite w regionie, tak samo Budj Bim zbudowano z najbardziej gotowych zasobów tego obszaru: skały wulkanicznej.

Według strony internetowej UNESCO Gunditjmara użyli skały wulkanicznej do przekierowania wód z jeziora Condah – wód obfitujących w węgorze o krótkich płetwach zwanych kooyang.

Długo nieaktywna góra Eccles jest teraz wypełnionym jeziorem kraterem otoczonym lawowymi kanałami i jaskiniami. (Zdjęcie: Eugene von Guerard / Wikipedia)

Podczas gdy starożytni mieszkańcy Gunditjmara nadal nazywają część tego obszaru domem, ich populacja, podobnie jak wielu rdzennych grup, dramatycznie zmalała, odkąd Europejczycy przybyli na kontynent.

W ciągu tysiącleci ich liczba osiągnęła szacunkowy szczyt 7000, ale dziś ich liczba wynosi około 440.

„Kiedy zabieram ludzi do kraju, mówię im, że ten system akwakultury został po raz pierwszy zbudowany 6600 lat temu – na świecie nie ma już wielu rzeczy, które są starsze” – powiedział Rose dla Australian Broadcasting Corporation.

Źródło: mnn.com

Czytaj: „SEKRET WIELKIEJ PIRAMIDY” – ILUZJA OPTYCZNA WOKÓŁ PIRAMIDY LUWRU.