Ayam Cemani – czarna kura na obiad?

0
2979
zdjęcie: facebook.com

Kury z Sumatry są jedyne w swoim rodzaju. Ayam Cemani to bardzo rzadka rasa kur, która charakteryzuje się czarnym kolorem. Nie dość, że są całkiem czarne, to mają jeszcze czarne mięso, czarne kości i czarną krew. I to nie jest żart. 

Widząc taką kurę po raz pierwszy, przez chwilę można pomyśleć, że to jakiś żart, że jakiś żartowniś spryskał koguta czarnym sprayem, ale nic bardziej mylnego. Gwarantuję, że czarne jak smoła ptactwo to jak najbardziej dzieło matki natury.

Ayam Cemani w bezpośrednim tłumaczeniu znaczy „kogut czarny”. To rzadka rasa kur pochodzący z Sumatry. Holender, Jan Steverink, kilkanaście lat temu zainteresował się tą rasą, ponieważ z racji obowiązków zawodowych często odwiedzał Indonezję. Pewnego razu, całkiem przypadkiem dowiedział się, że w najbliższej okolicy są dwie rodziny, które od pokoleń trzymają czarne kury.

Co jest tak wyjątkowego w czarnych kurach z Sumatry? Ano to, że nie dość, że z zewnątrz są czarne – mają czarne pióra, grzebień oraz są czarne wewnątrz – mają czarne kości, mięso i krew!

ZOBACZ TAKŻE GALERIĘ ZDJĘĆ MALUTKICH, SŁODZIUTKICH EGZOTYCZNYCH ZDJĘĆ – f7dobry.com

Jan Steverink postanowił, że przewiezie czarne kury do Europy. Za pierwszym razem przewiózł kilkadziesiąt jajek, z których wykluły się cztery pisklaki. Dziewięć lat temu przywiózł do Holandii 20 kolejnych jajek, z których wykluło się 7 pisklaków. I to był początek hodowli. Aktualnie tylko kilku hodowców w Europie hoduje tę wyjątkową rasę kur. Trzeba za nie dość dużo zapłacić. Między hodowcami obowiązuje „ciche” porozumienie, które „nakazuje” im sprzedawać Ayam Cemani powyżej 100 euro za sztukę.

Po ostatniej tragedii w Indonezji, kiedy 13-metrowe tsunami zniszczyło wszystko z powierzchni ziemi, woda bezpowrotnie zniszczyła naturalne siedlisko Ayam Cemani, które występowało na terenach Indonezji od 700 lat. Wychodzi więc na to, że dzięki Janowi Steverinkowi udało się stworzyć nowe „gniazdo” dla czarnych kur, tym razem w Europie.

Czarny wygląd to nie wszystko. Z tą rasą w Indonezji wiąże się pewna symbolika, dla nich jest to kura mityczna. Ludzie żyjący tam wierzą, że każe im się składać ofiary ze zwierząt, właśnie czarnego Ayam Cemani. Dodatkowo tubylcy wierzą w to, że gdy mężczyzna zje czarne mięso i wypije czarną krew doda mu to witalności i wigoru.

zdjęcie: thehappychickencoop.com

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

Koniecznie odwiedź naszą stronę f7city.pl