Ustalono tożsamość 14 żyjących potomków Leonarda da Vinci – ogłosili badacze, kompletując jego drzewo genealogiczne. Zrekonstruowali 21 pokoleń w prostej linii z ojca na syna, począwszy od 1331 roku. To rezultat dekad prac i badań DNA.
Naukowcy chcą zbadać DNA, aby zrozumieć, co uczyniło da Vinci geniuszem, odkryli coś niesamowitego.
Założyciel muzeum Leonarda da Vinci Alessandro Vezzosi i prezes stowarzyszenia Dziedzictwo Leonardo da Vinci – Agnese Sabato są wielkimi fanami Leonarda da Vinci.
Ale ich fascynacja człowiekiem nie ogranicza się tylko do jego pomysłów i dzieł sztuki. Chcą wiedzieć, co uczyniło go geniuszem, dlaczego był leworęczny i czy predyspozycje do choroby dziedzicznej czyniły go wyjątkowym.
Ich podróż, aby lepiej poznać tego człowieka, ujawniła teraz, że da Vinci ma 14 żyjących potomków, ogłoszono w komunikacie prasowym.
Czytaj: Oto, co jedli apostołowie podczas Ostatniej Wieczerzy
Praca Alessandro Vezzosi i Agnese Sabato obejmowała 21 pokoleń rodziny da Vinci, a korzystając z zapisów historycznych, udało im się prześledzić wstecz do praprapradziadka Leonarda, Michele da Vinci, który urodził się w 1331 roku. Jest prawdopodobne, że Michele jako pierwszy użył nazwiska da Vinci.
Ale jak potwierdzić historyczne zapisy człowieka, którego już dawno nie ma? Odpowiedź leży w jednym z dwóch chromosomów płci u ludzi i innych ssaków: chromosomie Y.
Podobnie jak nazwisko, chromosom Y również przekazywany jest z ojca na syna. Fakt, że chromosom Y rzadko zmienia się z pokolenia na pokolenie, czyni go idealnym do takich badań. Pozwala to naukowcom potwierdzić pochodzenie poszczególnych osób, nawet jeśli istnieją między nimi zerwane powiązania.
Czytaj: Koszary Kultury w Poznaniu – nowa przestrzeń kulturowa dla mieszkańców
W przypadku da Vinci, po przeanalizowaniu 21 pokoleń i pięciu gałęzi rodziny, historycy znaleźli potomków, którzy nadal mieszkają na obszarze Toskanii, gdzie da Vinci się urodził i obecnie zajmują się różnymi zawodami. Pomógł też fakt, że ojciec da Vinci, Piero, spłodził 22 dzieci innych niż Leonardo.
Żyjący bezpośredni potomkowie, pochodzący od ojca artysty i przyrodniego brata mają od 1 roku do 85 lat. Nie mieszkają w miejscowości Vinci koło Florencji, skąd pochodził Leonardo, ale w okolicznych gminach w Toskanii. Są wśród nich urzędnik, geometra, rzemieślnik.
Ponieważ nie ma dowodów na to, że Leonardo ożenił się lub miał dzieci, historycy mają nadzieję, że chromosom Y w dalszej rodzinie może ujawnić więcej o artyście i pomóc im dowiedzieć się, co uczyniło go takim geniuszem. W ostatnich latach analiza DNA zmieniła to, dzięki czemu możemy się dowiedzieć więcej o osobie i jej historii.
DNA potomków zostanie przetestowane w niedalekiej przyszłości, a zebrane informacje zostaną wykorzystane do dalszego rozwoju projektu DNA Leonardo Da Vinci, kierowanego przez Jesse Ausubela z Rockefeller University w Nowym Jorku, wspieranego przez Fundację Richarda Lounsbery’ego.
johannesfloe.com – Art to remember