Badanie krwi „może wykryć raka piersi do dwóch lat przed diagnozą”

0
265
Rak piersi - innowacyjne badanie krwi pomoże wykryć wczesne stadium choroby. Zdjęcie: pl.freepik.com

Naukowcy twierdzą, że odkrycia mogą „stanowić podstawę do badania krwi osób z predyspozycjami genetycznymi lub rodzinną historią raka piersi”.

Według naukowców proste badanie krwi, które wyszukuje zmiany w grupie białek, może wykryć raka piersi do dwóch lat przed postawieniem diagnozy.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Eksperci zidentyfikowali rodzaj badania krwi, które koncentruje się na zestawie sześciu białek, które mogą być na wyższym lub niższym poziomie do dwóch lat przed rozpoznaniem raka piersi.

Naukowcy stwierdzili, że ich odkrycia, zaprezentowane na 13. Europejskiej Konferencji Raka Piersi, mogą „stanowić podstawę do badań krwi osób z predyspozycjami genetycznymi lub rodzinną historią raka piersi”, aby zapewnić wczesną diagnozę i leczenie.

Czytaj: Polki zaniedbują badanie piersi. Kampania „Coś do nich mam!” fundacji Rak’n’Roll

Badanie Trial Early Serum Test Breast Cancer (TESTBREAST) obejmuje 1174 kobiet w Holandii, które są w grupie wysokiego ryzyka raka piersi ze względu na historię rodzinną lub ponieważ są nosicielkami wariantów genów związanych z wyższym ryzykiem raka piersi.

W ramach prowadzonego od 10 lat badania kobiety regularnie uczęszczały na badania piersi i oddawały próbki krwi.

Naukowcy opracowali badanie krwi, które może pomóc w wykryciu raka piersi 2 lata przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów. Zdjęcie: pl.freepik.com

Naukowcy wykorzystali technikę znaną jako spektometria mas do analizy białek w próbkach krwi.

Analiza 30 próbek krwi – pobranych w czasie od trzech kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi i trzech kobiet, u których nie zdiagnozowano raka piersi – wykazała zmiany w poziomach zestawu sześciu białek.

Czytaj: Nowe badanie krwi wykrywa ponad 50 rodzajów raka

Sophie Hagenaars z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Leiden, w Holandii, która przedstawiła wyniki badań, powiedziała: „Te białka mogą stanowić podstawę do badania krwi w celu wczesnego wykrycia raka piersi u kobiet z grupy podwyższonego ryzyka.”

„Ważne jest, aby zauważyć, że stwierdziliśmy większe zróżnicowanie poziomów białka w próbkach krwi między kobietami w porównaniu z upływem czasu u tej samej kobiety, u której rozwinął się rak piersi.”

„To pokazuje, że testy powinny prawdopodobnie opierać się zarówno na białkach, które różnią się między kobietami z rakiem piersi i bez niego, jak i na białkach, które zmieniają się u poszczególnych osób w czasie”.

Naukowcy planują zbadać swoje odkrycia na większej kohorcie w ramach badania TESTBREAST.

Pani Hagenaars powiedziała: „Jeśli dalsze badania potwierdzą nasze odkrycia, te testy można wykorzystać jako dodatek do istniejących technik przesiewowych.”

„Badania krwi są stosunkowo proste i nie są szczególnie bolesne dla większości ludzi, więc ludziom można oferować badania przesiewowe tak często, jak to konieczne”.