Badanie krwi na obecność wielu nowotworów może pomóc uratować tysiące istnień ludzkich

0
198
Badania profilaktyczne są ogromnym wsparciem w walce z nowotworami. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Proste badanie krwi na raka jest testowane w NHS i może przyspieszyć diagnozę, sugerują dane. Test Galleri prawidłowo ujawnił dwa na trzy nowotwory wśród ponad 6000 osób w Anglii i Walii, które odwiedziły swojego lekarza rodzinnego z podejrzeniem objawów.

Naukowcy powiedzieli, że badanie krwi, które może wykryć ponad 50 rodzajów raka, może przyspieszyć diagnozę i „pomóc uratować tysiące istnień ludzkich”, jeśli zostanie pomyślnie opracowane.

Test Galleri okazał się obiecujący w badaniu z udziałem tysięcy pacjentów NHS, jak wykazało badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Oksfordzki.

CZYTAJ: Badanie krwi „może wykryć raka piersi do dwóch lat przed diagnozą”

Spośród 6238 osób w Anglii lub Walii biorących udział w badaniu, które odwiedziły swojego lekarza rodzinnego z podejrzeniem objawów, test był w stanie wykryć oznaki raka u 323 z nich – u 244 z nich później zdiagnozowano raka.

Ogólnie rzecz biorąc, test – który wykrywa fragmenty DNA nowotworu krążące w krwioobiegu – prawidłowo ujawnił raka w 66% przypadków, stwierdzili naukowcy.

Dokładność testu zależała również od stopnia zaawansowania nowotworu – wahała się od 24% dla guzów w bardzo wczesnym stadium (stadium I), do 95% dla zaawansowanej choroby (stadium IV).

Najczęstszymi diagnozami raka były rak jelita grubego (37%), płuca (22%), szyjki macicy (8%), przełyku i żołądka (6%) i jajnika (4%).

Wyniki badania Symplify zostały zaprezentowane na konferencji American Society of Clinical Oncology w Chicago i opublikowane w czasopiśmie The Lancet Oncology.

Nowy sposób identyfikacji raka – i ratowania życia

Wczesne wykrycie raka jest niezbędne, aby ludzie mogli otrzymać szybkie leczenie i potencjalnie można było uratować tysiące istnień ludzkich każdego roku.

Test jest również testowany w NHS, aby sprawdzić, czy może wykryć ukryte nowotwory u osób bez objawów, a wyniki spodziewane są jeszcze w tym roku.

Krajowy dyrektor NHS ds. raka, profesor Peter Johnson, powiedział: „To badanie jest pierwszym krokiem w testowaniu nowego sposobu identyfikacji raka tak szybko, jak to możliwe, zapoczątkowanego przez NHS.”

„Wcześniejsze wykrycie raka ma kluczowe znaczenie, a ten test może pomóc nam wykryć więcej nowotworów na wcześniejszym etapie i uratować tysiące istnień ludzkich.”

„To również po raz kolejny pokazuje, że NHS jest w czołówce najnowocześniejszych, innowacyjnych technologii”.

Profesor Helen McShane, dyrektorka Centrum Badań Biomedycznych NIHR w Oksfordzie, dodała: „Jesteśmy zaangażowani w diagnozowanie nowotworów wcześniej, kiedy można je wyleczyć, a to badanie jest ważnym krokiem na tej drodze”.

Brian Nicholson, profesor nadzwyczajny na Wydziale Nauk o Zdrowiu Podstawowej Opieki Zdrowotnej Uniwersytetu Oksfordzkiego w Nuffield, powiedział, że odkrycia sugerują, że testy wczesnego wykrywania wielu nowotworów (MCED) mogą odgrywać rolę „w potwierdzeniu, że pacjenci z objawami powinni być oceniani pod kątem raka przed podjęciem innych diagnoz”.

Powiedział: „Większość pacjentów, u których zdiagnozowano raka, najpierw udaje się do lekarza pierwszego kontaktu w celu zbadania objawów sugerujących raka, takich jak utrata masy ciała, anemia lub ból brzucha, które mogą być złożone, ponieważ istnieje wiele potencjalnych przyczyn.”

„Potrzebne są nowe narzędzia, które mogą zarówno przyspieszyć diagnozę raka, jak i potencjalnie uniknąć inwazyjnych i kosztownych badań, aby dokładniej segregować pacjentów, u których występują niespecyficzne objawy raka”.

CZYTAJ NA SPORTEN.COM/PL – Xavi komentuje pierwszy sezon Roberta Lewandowskiego w Barcelonie

Test wymaga jeszcze pracy i nie będzie odpowiedni w każdym przypadku

Test nie wykrywa wszystkich nowotworów i nie uważa się, że mógłby zastąpić programy badań przesiewowych NHS, takie jak te dotyczące raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego.

Opracowany przez kalifornijską firmę Grail, test jest obecnie dostępny w Stanach Zjednoczonych i jest zalecany dla osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka, w tym dla osób powyżej 50. roku życia.

Jest również w stanie wskazać, z której części ciała pochodzi choroba z 85% dokładnością.

Chociaż eksperci z zadowoleniem przyjęli wyniki badania jako „bardzo zachęcające”, stwierdzili, że potrzebne są dalsze badania.

„Aby naprawdę zaufać, że negatywny wynik badania krwi oznacza brak raka, potrzebne będą dalsze badania” – powiedział Lawrence Young, profesor onkologii molekularnej na Uniwersytecie w Warwick.

Dr Richard Lee, lekarz konsultant ds. chorób układu oddechowego w Royal Marsden Hospital i lider zespołu wczesnej diagnozy i wykrywania w The Institute of Cancer Research w Londynie, zgodził się i powiedział: „Potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć, na czym polegają te testy obok istniejących ofert badań przesiewowych i wczesnej diagnozy osób z niepokojącymi objawami.”

„Pozostają one testem badawczym i nie są gotowe do rutynowego użytku klinicznego, ale mogą być bardzo ważnym narzędziem do diagnozowania raka w przyszłości”.