„Bajkał Zen” – skały wyglądają, jakby unosiły się nad wodą

0
702
Zdjęcie: © Elena Vtorushina

Bajkał Zen – rzadki fenomen sprawia, że skały wyglądają, jakby unosiły się nad wodą.

Zimą syberyjskie jezioro Bajkał staje się sceną rzadkiego zjawiska naturalnego znanego jako „Bajkał Zen”. Duże kamienie balansują na cienkich lodowych „nogach” nad powierzchnią jeziora, sprawiając wrażenie, jakby unosiły się w powietrzu.

Jezioro Bajkał to fascynujący zbiornik wodny. Jest tak duże, że można je łatwo pomylić z morzem, jest też najgłębszym i najstarszym jeziorem na Ziemi, a także największym jeziorem słodkowodnym pod względem objętości. Ale to tylko najbardziej znane fakty dotyczące jeziora Bajkał.

Czytaj: Zdjęcia ukazujące nieziemskie piękno najstarszego i najgłębszego jeziora świata

Dzieją się tam inne, bardziej tajemnicze rzeczy, a niektóre z nich nadają temu miejscu mistyczną, prawie magiczną aurę.

Weźmy na przykład zjawisko znane jako Bajkal Zen – duże, podobne do zen kamyki balansujące niepewnie na cienkim lodowym filarze nad zamarzniętą powierzchnią jeziora. Naukowcy badają to rzadkie zjawisko od lat i nadal nie mamy na to jednomyślnie przyjętego wyjaśnienia.

Zdjęcie: Instagram

Zdjęcia przedstawiające fenomen „Bajkał Zen” zaczęły krążyć w Internecie około czterech lat temu, ale ludzie początkowo odrzucili to w wyniku cyfrowej manipulacji. Wkrótce jednak udowodniono, że zdjęcia są autentyczne i że takie naturalne dzieła sztuki mogą powstawać na powierzchni jeziora Bajkał zimą, ale tylko wtedy, gdy zostaną spełnione określone warunki.

Czytaj: Oszałamiająca sesja zdjęciowa zrobiona na najgłębszym jeziorze świata

Zdjęcie: Instagram

Czym właściwie jest Bajkał Zen? Cóż, można to po prostu opisać jako płaskie kamienie przypominające zen, osadzone na cienkich kawałkach lodu, kilka centymetrów nad zamarzniętą powierzchnią jeziora.

Z pewnością jest to oszałamiający widok, a naukowy od wielu drapią się po głowach, ponieważ nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Właściwie był to temat prezentacji Team Ukraine podczas Międzynarodowego Turnieju Fizyki w 2018 roku.

Zdjęcie: Instagram

Uważa się, że Bajkał Zen pojawia się, gdy te płaskie kamienie zamarzają na powierzchni jeziora, a następnie są podgrzewane przez promienie słoneczne do punktu, w którym lód pod nimi zaczyna się topić. Jednak upał nie jest jedyną przyczyną tego zjawiska. Gdyby tak było, lód topiłby się równomiernie i nie byłoby żadnego słupa lodu, na którym można by spocząć.

Zdjęcie: Instagram

Silne wiatry, które czasami wieją nad jeziorem Bajkał, również odgrywają dużą rolę w tworzeniu formacji Bajkał Zen, ponieważ zapobiegają topnieniu środkowego słupa lodu.

Tak więc, podczas gdy większość lodu pod skałami topi się pod wpływem ciepła, tworząc wklęsłą powierzchnię, środkowy filar pozostaje podporą. Więc wiatr musi wiać, aby mogło dojść do tego niesamowitego zjawiska.

Zdjęcie: Instagram

Ale w jaki sposób te kamienie lądują na powierzchni jeziora? Cóż, według rosyjskiej fotografki Eleny Vtorushiny, która zrobiła kilka zdjęć formacji Bajkał Zen w 2018 roku, są one wyrzucane na lód przez silny wiatr i zamarzają w miejscu.

Zdjęcie: Instagram

Nie jest jasne, czy poetycko nazwany Bajkał Zen występuje na innych zbiornikach wodnych, czy są tam spełnione odpowiednie warunki pogodowe, ale są tacy, którzy sugerują, że czysta woda jeziora syberyjskiego również w jakiś sposób wpływa na to zjawisko, ponieważ do tej pory nie opublikowano żadnych zdjęć słupów białego lodu (woda zmieszana z powietrzem).

johannesfloe.com – Art to remember