Bajkowa wioska Alberobello i jej malownicze domy Trulli

0
489

Alberobello to małe miasteczko z jedynymi w swoim rodzaju zabytkowymi budynkami zwanymi trulli.

Kultowe domy w miasteczku sprawiły, że miasto zostało nazwane „bajkową wioską”. To również dzięki fotogenicznym domom trulli, Alberobello zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1996 roku.

Alberobello znajduje się w metropolii Bari w Apulii, która jest regionem tworzącym „piętę” Włoch. Około roku 1000 n.e. obecność człowieka na terenie dzisiejszego miasta ograniczała się do rozproszenia osad wiejskich. Z biegiem czasu rozwinęły się one w Aia Piccola i Monti, dzielnice nowoczesnego miasta.

Czym są domy Trulli?

Około połowy XIV wieku teren ten został przekazany przez Roberta II, księcia Tarentu, hrabiemu Conversano, jako nagrodę za jego zasługi podczas wypraw krzyżowych. Najwcześniejsze trulli w Alberobello są zaliczane do tego okresu historii miasta.

W istocie trullo to budynek o konstrukcji szkieletowej z suchego kamienia wapiennego ze spiczastym dachem w formie stożkowej.

Innymi słowy, takie konstrukcje budowane są bez użycia zaprawy czy cementu i utrzymują się w całości jedynie dzięki własnemu ciężarowi. Uważa się, że ta tradycyjna metoda budowania powstała w czasach prehistorycznych i jest nadal stosowana.

Warstwa zewnętrzna jest wodoszczelna i wykonana ze wspornikowych płyt wapiennych znanych jako chianche lub chiancarelle. Wykorzystując cechę architektoniczną znaną jako squinch (zwaną również łukiem narożnym), trulli mogą przechodzić bezpośrednio z prostokątnych ścian na stożkowe dachy.

Wiele z tych dachów nosi oznaczenia religijne lub mitologiczne. Uważa się, że pełnią one funkcję apotropeiczną i mają odpędzać zło.

Czytaj: Restauracja Pumo di Puglia we Wrocławiu – poczuj się jak we Włoszech

Twitter

Odpieranie zła czy po prostu sposób na ominięcie podatków?

Według jednego źródła, trulli zostały zbudowane jako sposób na uniknięcie płacenia podatków władzy. Mieszczanie mogli łatwo zburzyć swoje domy, gdy tylko usłyszeli, że przyjeżdżają poborcy podatkowi, co pozwalało im uniknąć płacenia podatków. Odbudowa zajęłaby około sześciu miesięcy.

Według innego źródła, hrabia Conversano zezwolił chłopom żyć na swojej ziemi pod warunkiem, że znajdą jakieś schronienie. Chociaż chłopom pozwolono budować swoje domy z kamienia, nie wolno im było używać zaprawy do łączenia materiałów budowlanych, ponieważ hrabia upierał się, aby te domy można było szybko usunąć, kiedy przyjdzie na to czas. W rezultacie powstały trulli.

Czytaj: Włoski bank akceptuje ser jako zabezpieczenie kredytów

Twitter

Inne cechy Alberobello

Chociaż trulli miały być łatwe do zniszczenia, wiele z tych domów przetrwało do dziś!

Obecnie w strefie dei trulli, która znajduje się w najbardziej wysuniętej na zachód części dwóch wzgórz miasta, znajduje się około 1500 trulli.

Miejski kościół św. Antoniego, który został zbudowany w XX wieku, to kolejna wspaniała rzecz, którą można tam znaleźć. To właśnie z powodu trulli, Alberobello zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1996 roku.

Trulli nadają baśniową atmosferę krajobrazowi Alberobello, co przyciąga wielu turystów do tego małego miasteczka. Kilku właścicieli tych domów zamieniło je w sklepy, niektórzy ludzie w nich mieszkają, a inni wynajmują je, aby turyści mogli się w nich zatrzymać.

Niektóre domy trulli, które można wynająć mają w środku zabytkowe meble, aby zapewnić imitację tego, co miały oryginalne trulli w latach 1600-1800.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Tradycyjna kuchnia trullo z lat 1600-1800. Źródło: Rossella /Adobe Stock.
Twitter
Twitter
Twitter
Twitter
Twitter