Bałchasz – pół słodkie i pół słone jezioro

0
1047
Złota jesień w delcie rzeki Karatal - jednej z siedmiu rzek południowo-wschodniego Kazachstanu wpływających do jeziora Bałchasz. Zdjęcie: Grigorij Bedenko.

Region Jeziora Bałchasz reprezentuje pozycję kazachskich stepów, na których przecinają się interesy Chin i Rosji.

Bałchasz to wyjątkowe jezioro w Kazachstanie o powierzchni 16 400 km2, co plasuje je na 13. miejscu pod względem wielkości na świecie. Jezioro Bałchasz jest trzecim co do wielkości jeziorem w Kazachstanie, po Morzu Kaspijskim i Aralskim.

Transgraniczne dorzecze Jeziora Bałchasz ma powierzchnię 413 000 km² i jest położone w południowo-wschodnim Kazachstanie oraz w Autonomicznym Regionie Chin Sinkiang-Ujgur.

Zdjęcie: Twitter

Jezioro Bałchasz jest najbardziej „niezdecydowanym” jeziorem na świecie, bo w zachodniej części zbiornik jest wypełniony słodką wodą, natomiast we wschodniej części jest woda słona. (Zachodnia część jeziora otrzymuje wodę z rzeki Ili).

Przy swojej długości 614 kilometrów, średnia głębokość wynosi niecałe 6 metrów, a lustro wody ulega ciągłym wahaniom, bo w czasie susz nawet do 3 metrów.

Zachodnie i północne brzegi jeziora są wysokie nawet 20–30 m. i kamieniste, natomiast południowe są niskie, około 1–2 m. i piaszczyste.

Woda w zachodniej części ma żółto-szary odcień, a we wschodniej części kolor waha się od niebieskawego do szmaragdowo-niebieskiego.

Czytaj: Chorwackie Jeziora Plitwickie to raj na ziemi!

Zdjęcie: Twitter

Przyroda jeziora Bałchasz jest niesamowita i pełna kontrastów. Zbiorniki wodne dorzecza Ili-Bałchasz, w tym jezioro Bałchasz, należą do najważniejszych z punktu widzenia bioróżnorodności i reprodukcji cennych gatunków ryb.

Jezioro położone jest w trzech regionach Kazachstanu: Ałmaty, Zhambyl i Karaganda. Rozległe kazachskie wzgórza rozciągają się na północ od jeziora, Betpakdała na zachód, a góry Chu-Ili, piaski Taukum i Saryjesyk Atyrau znajdują się na południe od jeziora.

Czytaj: Kliluk – cętkowane, święte jezioro

Zdjęcie: Twitter

W jeziorze można spotkać około 20 gatunków ryb, a także 120 gatunków ptaków, w tym 12 gatunków objętych Czerwoną Księgą, zamieszkujących pobliskie terytoria.

Potencjał rekreacyjny jeziora i okoliczne atrakcje (góry Bectauata, lasy łęgowe) przyciągają wielu turystów.

Lodowe tsunami na jeziorze Bałchasz, luty 2020 r.:

johannesfloe.com – Art to remember