Baletnica z chorobą Alzheimera słucha „Jezioro łabędzie” i pamięta choreografię

0
944

Muzyka może obudzić najgłębsze części naszych wspomnień – nawet jeśli wydaje się, że te chwile minęły na zawsze.

Marta Cinta González Saldaña udowadnia to w przejmującym wideo, które niedawno stało się bardzo popularne w Internecie.

Na nagraniu widzimy González – byłą primabalerinę baletu nowojorskiego, która cierpi na chorobę Alzheimera. Kobieta odsłuchuje Jezioro łabędzie, balet klasyczny skomponowany przez Piotra Czajkowskiego. Słysząc muzykę González zaczyna poruszać rękami i tańczyć rutynę, którą wykonywała tak dawno temu.

Krótkie wideo przeplatane jest fragmentami González słuchającej Jeziora łabędziego na wózku inwalidzkim, a także archiwalnymi nagraniami z występu, kiedy tańczyła w balecie w 1967 roku.

Czytaj: Zapierające dech w piersiach zdjęcia tancerzy baletowych na ulicach Nowego Jorku

To naprawdę niesamowite, że kobieta z tak głęboką utratą pamięci przypomniała sobie choreografię i wykonywała ją z takim wdziękiem. To wideo pokazuje, że są rzeczy, o których nigdy nie zapomnimy. Ale poza tym wideo jest bolesnym przypomnieniem, że wszystko jest stracone, gdy ktoś ma chorobę Alzheimera.

Ta scena została nakręcona w 2019 roku, ale odrodziła się w Internecie, gdy ludzie wychwalali kobietę za jej wytrwałość. Niestety González zmarła – choć ten ostatni występ będzie trwał na zawsze.

Zobacz, jak Marta Cinta González Saldaña, była baletnica cierpiąca na chorobę Alzheimera, wspomina Jezioro łabędzie Czajkowskiego, w którym grała tak dawno temu.

Popularne wideo baletnicy z chorobą Alzheimera ukazuje ważną rolę muzyki w pamięci.

Czytaj: Taniec na ulicach Montrealu.

Bluelink: TBG- We Go Beyond

johannesfloe.com – Art to remember