Bananowa apokalipsa

0
578
Zmiany klimatyczne i inwazja groźnego grzyba mogą sprawić, że banany znikną z powierzchni Ziemi. Zdjęcie: pixabay.com

Od kilku lat w mediach pojawiają się informację, że w przeciągu kilku lat z powierzchni ziemi mogą zniknąć wszystkie bananowce. Czy możemy zostać pozbawieni słodkich żółtych owoców? Czy banany znikną ze sklepów?

Problemem jest rozprzestrzenianie się chorób bananowców. Sprawa jest na tyle istotna, że będzie omawiana na odbywającym się na przełomie lipca i sierpnia Międzynarodowym Kongresie Chorób Roślin.

Krótka historia i perypetie słodkiego banana

Dzikie banany nie nadają się do jedzenia, bo mają mało słodkiego miąższu i dużo twardych ziaren. Ludzie zauważyli, że co jakiś czas pojawiają się bananowce, które wydają owoce o smacznym i słodszym miąższu. Zasadzono odrosty takich roślin i w ten sposób pozyskano słodkie i pyszne banany odmiany Cavendish.

Czytaj: Banany – najpopularniejszy owoc egzotyczny

Poprzednia, jeszcze słodsza odmiana – Gros Michel, niemal całkowicie wymarła. Zaatakowana przez chorobę panamską, wywołaną przez gatunek grzybów nie przetrwała. Poradzono sobie z tym tworząc odporną na chorobę odmianę Cavendish. 

Medialny szum o zniknięciu bananowców związany jest z tym, że pojawiła się nowa choroba, zagrażająca współczesnej odmianie bananów.

Jak sprawę widzą naukowcy?

Naukowcy uspokajają. Coraz więcej wiadomo na temat zagrożenia związanego z chorobą współczesnej odmiany banana. Dodatkowo laboratoria na całym świecie pracują nad selekcją nowych odmian bananowców.

Pozostaje mieć nadzieję, że banany nie znikną nigdy z półek sklepowych. Chyba wszyscy lubią banany. Szkoda byłoby stracić tak smaczną owocową przekąskę.

Czytaj: PALMIARNIA W WAŁBRZYCHU – EGZOTYCZNA DŻUNGLA W ŚRODKU SUDETÓW