Bashkir Curly – konie, które mają kręconą sierść

0
1511

Większość ludzi poproszonych o opisanie sierści konia używa przymiotników, takich jak gładka i jedwabista, ale w rzeczywistości nie wszystkie konie mają prostą, gładką sierść. Niektóre z nich mają kręconą sierść jak świnie Mangalica lub psy labradoodle.

Curly Horses, znane również jako Bashkir Curlies, American Bashkir Curlies i North American Curly Horses, a po polsku: Amerykański baszkirski kędzierzawy koń to specjalna rasa, która występuje we wszystkich rozmiarach, kolorach i typach ciała, i posiada gen dla wyjątkowej kręconej sierści, która staje się szczególnie imponująca zimą.

Te konie pokazują swoje specjalne płaszcze głównie zimą. Latem ich sierść jest albo lekko falowana, albo całkowicie jest zrzucana, więc kręconą sierść Curly Horses można zobaczyć tylko w zimnych porach roku.

Pochodzenie Curly Horses jest jedną z największych tajemnic świata koni. Zostały nazwane na cześć rosyjskiej rasy konia baszkirskiego, rosyjscy naukowcy jednogłośnie zgodzili się, że nie ma historycznych dowodów na istnienie jakiegokolwiek konia z kręconymi włosami od Baszkirów.

Niektórzy eksperci sugerują, że może to być związane z koniem lokajskim, rasą koni z Tadżykistanu, ponieważ obie rasy mają pewne cechy, a jedna z teorii twierdzi, że rasa ta jest pochodzenia iberyjskiego. Prawda jest taka, że nikt nie wie na pewno, skąd pochodzi Curly Horses.

Czytaj: Jaskinia Niedźwiedzia ponownie otwarta

Zdjęcie: Instagram

Podczas gdy historia oryginalnego Curly Horse jest owijana tajemnicą, pochodzenie amerykańskiego Bashkir Curly jest znacznie jaśniejsze. Wiele Curly Horses w Stanach Zjednoczonych wywodzi się z pasma Damele, w odległym, wysoko położonym kraju w środkowej Nevadzie, niedaleko Austin, gdzie po raz pierwszy zostały wyhodowane przez Petera Damele i jego ojca w 1898 roku.

Czytaj: Konie, tak jak ludzie komunikują się za pomocą twarzy

Zdjęcie: Instagram

Według strony internetowej Oklahoma State University, Piotr i jego ojciec jechali pewnego dnia po górach, kiedy zobaczyli trzy konie z kręconymi lokami na całym ciele. Uważali zwierzęta za intrygujące, więc zabrali je z powrotem na swoje ranczo. Od 1898 roku na linii Damele zawsze pojawiały się konie o kędzierzawej sierści.

Zdjęcie: Instagram

Gen, który nadaje Curly Horses ich kręcone włosy, może być wyrażany na różne sposoby, dyskretnie (koń wykazuje kręcone włosy w uszach, w pęcinach, w grzywie i w ogonie, nazywa się je straight curly), maksymalnie (sierść konia kręci się na całym ciele, zwierzę ma grzywę z dredami, ma kręcone rzęsy) i ekstremalnie (bardzo ciasne, ekstremalne loki, ale podczas zmiany sierści na letnią mogą zupełnie łysieć). 

Zdjęcie: Instagram

Uważa się, że Curly Horses jest jedyną hipoalergiczną rasą koni na świecie, a większość ludzi uczulonych na konie jest w stanie pozostać w obecności Curlies bez żadnych reakcji alergicznych. Wstępne badania pokazują, że to samo białko, którego brakuje we włosach Curlies, może być tym samym, które wywołuje reakcje alergiczne u ludzi.

Co ciekawe, Curly Horses występują we wszystkich typowych maściach koni, od maści izabelowatej po Appaloosa i Pinto. Są średniej wielkości, znane z twardej budowy i dużej wytrzymałości.

johannesfloe.com – Art to remember