Będą karać więzieniem za seks pozamałżeński, zmiany w kodeksie karnym

0
586
Będą karać więzieniem za seks pozamałżeński. Również zagranicznych turystów. Zdjęcie: pl.freepik.com

Indonezja ma zakazać seksu pozamałżeńskiego, a pary niezamężne nie będą mogły mieszkać razem.

Oczekuje się, że Indonezja ratyfikuje gruntowne zmiany w swoim kodeksie karnym, w ramach przeglądu prawnego, który według krytyków może cofnąć z trudem wywalczone wolności demokratyczne i rozpocząć pilnowanie moralności.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Indonezja ma na celu masową reformę swojego kodeksu karnego, który może wprowadzić zakaz cudzołóstwa i seksu przedmałżeńskiego na archipelagu azjatyckim.

ABC News donosi, że osoby skazane za seks przed ślubem mogą wkrótce spędzić nawet rok w więzieniu.

Rewizja legislacyjna zakazywałaby seksu pozamałżeńskiego z karą do jednego roku więzienia i zakazała współżycia między niezamężnymi parami, obrażając prezydenta i wyrażając poglądy sprzeczne z ideologią narodową, znaną jako Pancasila. Wzmocnione przepisy oznaczałyby również, że pary niezamężne miałyby zakaz mieszkania razem.

Oznacza to, że każdy w granicach narodu w większości muzułmańskiego musiałby się dostosować, niezależnie od tego, czy jest rezydentem, czy nie.

Czytaj: Kupi Khop – odwrócona kawa z Indonezji

Wiceprzewodniczący Izby Reprezentantów Sufmi Dasco Ahmad i Bambang Wuryanto, który jest szefem parlamentarnej komisji nadzorującej rewizję, powiedzieli, że parlament zbierze się we wtorek na sesji plenarnej w celu ratyfikacji nowego kodeksu.

Rząd i Izba Reprezentantów uzgodniły projekt kodeksu, usuwając przeszkodę w jego uchwaleniu.

Trwająca od dziesięcioleci rewizja kodeksu karnego z epoki kolonialnej wywołała w ostatnich latach masowe protesty.

Daniel Winarta, student Uniwersytetu Indonezyjskiego, był jednym z nielicznych protestujących, którzy zebrali się w poniedziałek przed parlamentem w Dżakarcie.

„Na przykład w przypadku konkubinatu jest to wyraźnie prywatna sprawa” – powiedział. „Będziemy to dalej odrzucać”.

Parlament planował ratyfikację projektu nowego kodeksu we wrześniu 2019 roku, ale zostało to wstrzymane po ogólnokrajowych demonstracjach w związku z postrzeganymi zagrożeniami dla swobód obywatelskich. Ustawa wywołała protesty, w których dziesiątki tysięcy ludzi zgromadziły się przeciwko zmianie.

Protestujący obawiali się, że wzmocniona polityka wpływa na wolność słowa i ograniczy swobody obywatelskie Indonezyjczyków.

Ustawodawcy w trzeciej co do wielkości demokracji na świecie od tego czasu złagodzili niektóre sekcje z najbardziej kontrowersyjnymi karami, takimi jak śmierć.

Wygląda na to, że surowe nowe zasady wkrótce staną się częścią życia Indonezji, a projekt ustawy ma zostać ratyfikowany przez prawodawców w Dżakarcie dzisiaj (wtorek, 6 grudnia).

Na przykład zmienione ustawy dotyczące seksu pozamałżeńskiego i konkubinatu stanowią teraz, że takie skargi mogą być zgłaszane tylko przez bliskich krewnych, takich jak małżonek, rodzic lub dziecko, podczas gdy obrażanie prezydenta może być zgłaszane tylko przez prezydenta.

Czytaj: W indonezyjskiej restauracji podczas spożywania posiłku ryby robią Tobie pedicure

Jednak eksperci prawni i organizacje społeczeństwa obywatelskiego twierdzą, że zmiany nie idą w dobrym kierunku.

„Ten kodeks karny jest ogromnym niepowodzeniem dla Indonezji” – powiedział Bivitri Susanti z Indonezyjskiej szkoły prawa Jentera.

„Państwo nie może zarządzać moralnością. Obowiązkiem rządu nie jest rozjemca między konserwatywną a liberalną Indonezją”.

Oprócz zasad dotyczących seksu, małżeństwa i moralności, napompowany kodeks karny będzie również karać każdego, kto sprzeciwia się Pancasili lub zachowuje się wbrew Pancasili.

Pancasila jest świecką ideologią narodową kraju Azji Południowo-Wschodniej i zawiera listę pięciu wytycznych, których Indonezyjczycy powinni przestrzegać w życiu.

Wzmocniony kodeks ma zostać przyjęty przez prawodawców 15 grudnia.

Po ratyfikacji nowy kodeks wejdzie w życie po trzech latach, gdy rząd i powiązane instytucje przygotują odpowiednie przepisy wykonawcze.