Belgijski olbrzym to największa na świecie rasa królików

0
377
Zdjęcie: Stamatisclan/Wikimedia Commons

Często ważący ponad 10 kilogramów, belgijski olbrzym jest zdecydowanie największą rasą królików na świecie. Są również niezwykle potulnymi stworzeniami i świetnymi zwierzętami domowymi.

Pierwotnie rasa użytkowa, hodowana we Flandrii w Belgii ze względu na futro i mięso, belgijski olbrzym ostatecznie stał się rasą pokazową ze względu na wysoki stosunek kości do mięsa. Dziś są uważane za jedną z najbardziej potulnych i tolerancyjnych ras królików na świecie i mogą być wspaniałymi zwierzętami domowymi, jeśli są odpowiednio wychowywane.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Zgodnie ze standardami rasy dobrze rozwinięty belgijski olbrzym ma dużą głowę, długie, stojące uszy, długie i mocne ciało oraz ładnie zaokrąglony zad. Nic dziwnego, że największym królikiem na świecie jest królik belgijski olbrzym, który waży 22 kg i mierzy 1,3 m.

Ze względu na duże rozmiary belgijski olbrzym, „król królików”, wymaga znacznych pomieszczeń mieszkalnych, a także dużych ilości pożywienia w porównaniu z innymi rasami królików udomowionych.

Belgijski olbrzym. Zdjęcie: Facebook

Belgijski olbrzym to bardzo stara rasa udomowionych królików, której początki sięgają XVI wieku. Uważa się, że pochodzi od wielu ras mięsnych i futerkowych, w tym Steenkonijn, czyli belgijskiego królika, który pochodzi z piaszczystych regionów flamandzkich.

Czytaj: Pojawią się nowi mieszkańcy w krakowskim ZOO

Belgijski olbrzym. Zdjęcie: Facebook

Chociaż rasa cieszyła się niewielkim zainteresowaniem międzynarodowym do około 1910 roku, kiedy zaczęła pojawiać się na małych pokazach hodowlanych, wyróżniała ją imponująca wielkość. Dziś nadal jest hodowany dla mięsa i futra, ale jest bardziej popularny jako towarzysz. Te łagodne olbrzymy, jeśli są odpowiednio traktowane, są bardzo posłuszne nawet w stosunku do małych dzieci.

Czytaj: Posiadanie tutaj królika jest nielegalne, chyba że jesteś magikiem

Belgijski olbrzym. Zdjęcie: Facebook
Belgijski olbrzym. Zdjęcie: Facebook