Bezdomny 10-latek z Nigerii został mistrzem Stanów Zjednoczonych w szachach

0
427
Kayode Adewumii

Bezdomny chłopiec z Nigerii został mistrzem Stanów Zjednoczonych w szachach w wieku 10 lat.

Tanitoluwa Adewumi – bardziej znany pod pseudonimem „Tani” – ma zaledwie 10 lat, ale został już oficjalnym mistrzem szachowym z imponującą oceną 2223.

Jako 28. najmłodszy człowiek, który kiedykolwiek zdobył taki tytuł w Stanach Zjednoczonych, Tani został wprowadzony do gry w szachy dopiero kilka lat temu, kiedy mieszkał z rodziną w schronisku dla bezdomnych.

W 2017 roku Tani, jego rodzice i brat zostali uchodźcami po ucieczce z Nigerii, aby uniknąć brutalnych ataków na chrześcijańskie rodziny, takie jak ich. Zaczęli przebywać w schronisku na Manhattanie.

Z pomocą lokalnego pastora Tani zaczął uczęszczać do miejscowej szkoły podstawowej. To tam jeden z jego nauczycieli, Russell Makofsky, uczył swoją klasę gry w szachy – i Tani natychmiast wciągnął się w tę grę.

Tak się złożyło, że nauczyciel prowadził w szkole także klub szachowy. Kiedy Tani nie mógł sobie pozwolić na opłacenie opłat programowych, Makofsky zrezygnował z tych kosztów i powitał młodzieńca w klubie.

Czytaj: Ostatni weekend na odwiedzenie Muzeum Motoryzacji w Poznaniu

Kiedy brał udział w swoim pierwszym turnieju szachowym, uzyskał najniższy wynik spośród wszystkich uczniów. Ale w tym tygodniu, zaledwie rok później, Tani zabrał do domu trofeum mistrzostw stanu – po pokonaniu 73 najlepszych zawodników Nowego Jorku w klasach K – 3.

Tani to z pewnością cudowne dziecko: jest pierwszym zawodnikiem, który wygrał mistrzostwa stanu za pierwszym podejściem. Obecnie może pochwalić się rankingiem szachowym niesamowitym wynikiem 2223 – do zdobycia tytułu mistrza szachowego potrzeba 2200 punktów.

Przez jakiś czas 10-latek spędzał każdą noc na podłodze swojego schroniska dla bezdomnych, trenując do majowych mistrzostw kraju w szachach, marząc o ty, aby zostać najmłodszym arcymistrzem świata.

Na szczęście strona GoFundMe założona przez jego nauczyciela zebrała ponad 250 000 dolarów – co pomogło Tani i jego rodzinie opuścić schronisko i przenieść się do własnego domu w Connecticut.

Czytaj: 11-letni nigeryjski chłopiec otrzymał międzynarodowe stypendium taneczne po tym, jak zatańczył w błocie

johannesfloe.com – Art to remember