Białe klify wyspy Iturup

0
1031

Od Hokkaido w Japonii do Kamczatki w Rosji, oddzielając Morze Ochockie od północnego Pacyfiku, jest ciąg wysp wulkanicznych zwanych Wyspami Kurylskimi. Archipelag należy do Rosji, ale Japonia zajmuje cztery najbardziej wysunięte na południe wyspy, w tym dwie największe – Iturup i Kunashir.

Iturup było terytorium japońskim do końca II wojny światowej w 1945 r., kiedy siły radzieckie przejęły wszystkich Kurylów i wypędziły japońskich mieszkańców. Od tego czasu Japonia próbuje odzyskać wyspy.

Zdjęcie: Sergey Dolya

Wyspa Iturup jest bardzo piękna z masywami wulkanicznymi i grzbietami górskimi. Około tuzina wulkanicznych wapni alkalicznych biegnących wzdłuż podłużnej wyspy tworzy kręgosłup wyspy. Brzegi wyspy są wysokie i nagłe, naznaczone białymi pumeksowymi klifami i czarnymi sześciokątnymi filarami. Wyspa zawiera również wysokie wodospady.

Czytaj: Szklany taras widokowy nad przepaścią

Zdjęcie: Valerii_M/Shutterstock.com

Wyspa Iturup jest źródłem bardzo rzadkiego minerału zwanego ren. Ren jest jednym z najrzadszych pierwiastków w skorupie ziemskiej. Występuje w skorupie ziemskiej w ilości 4×10-4 ppm. Wyspa Iturup to jedyne miejsce, w którym minerał występuje w czystej postaci.

Minerał jest emitowany w stanie gazowym z fumaroli wulkanu Kudriavy i jest wydobywany przez kondensację. Kudriavy zrzuca do 20–60 kg renu rocznie, głównie w postaci disiarczku renu. Ten rzadki minerał o nazwie rheniite ma bardzo wysokie ceny na rynku.

Ren stosuje się w komorach spalania, łopatkach turbin i dyszach wylotowych silników odrzutowych. Ren jest również stosowany jako katalizator w przemyśle do uwodornienia i izomeryzacji, i jest stosowany na przykład w reformingu katalitycznym benzyny ciężkiej do zastosowania w benzynie.

Zdjęcie: Olia_foto/Shutterstock.com
Zdjęcie: Olia_foto/Shutterstock.com
Zdjęcie: Mbonga/Shutterstock.com
Zdjęcie: Mbonga/Shutterstock.com
Zdjęcie: Mbonga/Shutterstock.com
Zdjęcie: Sergey Dolya
Zdjęcie: Sergey Dolya

Źródło: www.amusingplanet.com

Czytaj: PALMIARNIA W WAŁBRZYCHU – EGZOTYCZNA DŻUNGLA W ŚRODKU SUDETÓW