Bill Gates ujawnił kolejną wielką rzecz w technologii – i nie jest to Metaverse

0
178
Bill Gates. Zdjęcie: Twitter

Bill Gates, jeden ze współzałożycieli giganta oprogramowania Microsoft, wypowiedział się na temat aktualnego stanu i przydatności różnych pojawiających się technologii.

Zapytany o znaczenie zestawu tworzonych technologii i podobieństwa, jakie miały one z Internetem we wczesnych latach jego istnienia, Gates wykazał preferencje dla Al (sztucznej inteligencji) nad innymi możliwościami, takimi jak Web3 i Metaverse.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Jeden z użytkowników Reddit zapytał: „Wiele lat temu, myślę, że około 2000 roku, słyszałem, jak mówiłeś w telewizji:„ Ludzie znacznie przeceniają to, jak będzie wyglądał Internet za 5 lat i znacznie nie doceniają tego, jak będzie wyglądał za 10 lat. Czy jakakolwiek gigantyczna zmiana technologiczna jest obecnie na podobnym etapie?”

Gates odpowiedział: „AI (sztuczna inteligencja) jest najważniejsza. Nie sądzę, aby Web3 był tak duży, a sam metaverse był rewolucyjny, ale sztuczna inteligencja jest dość rewolucyjna”. Gates wydawał się szczególnie zainteresowany „generatywną sztuczną inteligencją”, czyli sztuczną inteligencją, która może tworzyć treści, mówiąc: „Jestem pod wrażeniem tempa poprawy tej AI”. Myślę, że będzie miała ogromny wpływ.

Czytaj: 90% treści może być generowane przez sztuczną inteligencję do 2025 roku

Gates wierzy, że sztuczna inteligencja będzie miała ogromny wpływ na edukację i opiekę zdrowotną. Na przykład można ją wykorzystać, aby uczynić matematykę bardziej interesującą dla dzieci. W medycynie sztuczna inteligencja mogłaby pomóc pacjentom w uzyskaniu porady medycznej w obszarach, w których lekarze są niedostępni.

Na postawę Gatesa może też wpłynąć jego bieżąca współpraca z Microsoftem, który według plotek chce zainwestować kolejne 10 miliardów dolarów w OpenAI. Jednak nie on jeden dyskutuje o sztucznej inteligencji. Niedawno zakończone targi CES 2023 zawierały mnóstwo nowych aplikacji opartych na sztucznej inteligencji, od usług monitorowania zdrowia zwierząt po te, które mogą śledzić ludzi na drodze podczas jazdy.

Czytaj: Startup z Poznania ma szansę odmienić na zawsze telemedycynę

Moce sztucznej inteligencji nie zostały jeszcze w pełni zbadane i ciekawie będzie zobaczyć, dokąd zmierza. Zdaniem Gatesa, Chat GPT to dopiero początek tego, co sztuczna inteligencja może osiągnąć, i pokazuje jedynie, że technologia może początkowo wzbudzić zainteresowanie ludzi, zanim stanie się o rząd wielkości bardziej złożona, niż ktokolwiek mógł przewidzieć.