Biskup Antwerpii przeprasza za stanowisko Kościoła w sprawie homoseksualizmu

0
464
Johan Bonny, biskup Antwerpii. Źródło: twitter.com/NewWaysMinistry

Biskup Antwerpii, Johan Bonny, wyraził niezwykle otwartą opinię na temat ostatnich wypowiedzi kościoła w sprawie homoseksualizmu.

W tym tygodniu organizacja kościoła znana jako Kongregacja Nauki Wiary wydała opinię w odpowiedzi na pytanie, czy ksiądz katolicki może błogosławić związek homoseksualny?

Odpowiedź, zatwierdzona przez papieża Franciszka, została wypowiedziana głośno i wyraźnie.

Czytaj: Watykan nie pobłogosławi związków osób tej samej płci

Kongregacja Nauki Wiary wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że nie można udzielać błogosławieństwa parom złożonym z osób tej samej płci. Dokument mówi, że takie związki nie są częścią Bożego planu, a jakiekolwiek sakramentalne uznanie ich można by pomylić z małżeństwem.

„Wstydzę się swojego Kościoła. Głównie odczuwam niezrozumienie intelektualne i moralne ”- powiedział Bonny w opinii dla De Standaard.

„Chciałbym przeprosić wszystkich, dla których to responsum jest bolesne i niezrozumiałe. Dziś ich ból dla Kościoła jest także moim bólem ”- pisze.

Dokument nie ma podstaw naukowych, niuansów teologicznych i etycznej ostrożności, w szczególności we fragmencie, w którym stwierdza się, że „w planie Bożym nie ma żadnego możliwego podobieństwa ani nawet analogii między małżeństwami heteroseksualnymi i homoseksualnymi”.

„Sam znam pary homoseksualne w cywilnych małżeństwach z dziećmi, które tworzą ciepłą i stabilną rodzinę, a także aktywnie uczestniczą w życiu parafii” – pisze. „Niektórzy z nich pracują w pełnym wymiarze godzin jako pracownicy duszpasterscy lub kościelni. Jestem im bardzo wdzięczny. Kto jest zainteresowany zaprzeczeniem, że żadne podobieństwo lub analogia do małżeństwa heteroseksualnego nie jest tutaj możliwe? ”

Responsum również wyraźnie stwierdza, że Bóg nie może tolerować grzechu; pary homoseksualne żyją w grzechu i Kościół nie może tego pochwalić.

„Grzech jest jedną z najtrudniejszych do zdefiniowania kategorii teologicznych i moralnych, a tym samym jedną z ostatnich, która łączy się z jednostkami i ich sposobem życia razem” – powiedział Bonny.

„Pełne szacunku podejście do małżeństw osób tej samej płci może mieć miejsce jedynie w szerszym kontekście Orderu Służby Małżeńskiej, jako ewentualna odmiana tematu małżeństwa i życia rodzinnego, przy uczciwym uznaniu faktycznych podobieństw i różnic”, kończy swoją wypowiedź Bonny.

Czytaj: Podwyżki za parking w rejonie Morskiego Oka

johannesfloe.com – Art to remember