Bizony wypuszczone w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od tysiąca lat

0
362
Dzikie bizony wracają do Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od tysięcy lat. Zdjęcie: Pixabay

Bizony po raz pierwszy od tysięcy lat przemierzą starożytne lasy, aby pomóc w walce z kryzysem klimatycznym.

Wypuszczenie trzech bizonów jest prowadzone przez Kent Wildlife Trust i Wildwood Trust. Jest to część wartego 1,12 miliona funtów projektu bioróżnorodności w West Blean i Thornden Woods, w pobliżu Canterbury w hrabstwie Kent, finansowanego przez Ludową Loterię Kodów Pocztowych.

Bizony będą mieszkać na ogrodzonym wybiegu, aby przywrócić lasom ich naturalne zachowanie – wypas, ścinanie drzew, jedzenie kory i kąpiele piaskowe – co stworzy nowe przestrzenie dla innych dzikich zwierząt.

Wczesnym rankiem trzy łagodne olbrzymy wyszły z zagrody w hrabstwie Kent, aby stać się pierwszymi dzikimi bizonami, które od tysięcy lat wędrują po Wielkiej Brytanii.

Zdjęcie: Pixabay

Celem jest, aby naturalne zachowanie zwierząt przekształciło gęsty komercyjny las sosnowy w tętniący życiem naturalny las. Ich zamiłowanie do kory zabije niektóre drzewa, a ich masa otworzy szlaki, pozwalając światłu rozlewać się na poszycie lasu, podczas gdy ich zamiłowanie do turlania się w kąpielach pyłowych stworzy bardziej otwarty teren. Wszystko to powinno pozwolić na rozwój nowych roślin, owadów, jaszczurek, ptaków i nietoperzy.

Projekt Wilder Blean w pobliżu Canterbury jest eksperymentem mającym na celu sprawdzenie, jak dobrze bizony mogą działać jako „inżynierowie ekosystemu” i przywracać dziką przyrodę. Wielka Brytania jest jednym z najbardziej ubogich w przyrodę krajów na świecie.

Bardziej naturalne lasy powinny również pochłaniać więcej dwutlenku węgla, pomagając w walce z kryzysem klimatycznym.

Bizony są największym zwierzęciem lądowym na kontynencie – byki mogą ważyć nawet tonę – i wyginęły na wolności sto lat temu, ale odradzają się dzięki projektom reintrodukcji w całej Europie.

„Przywrócenie naturalnie funkcjonujących ekosystemów jest ważnym i niedrogim narzędziem w walce z kryzysem klimatycznym” – powiedział Evan Bowen-Jones, dyrektor generalny Kent Wildlife Trust (KWT). „Chcemy, aby Wilder Blean wyznaczył początek nowej ery ochrony przyrody w Wielkiej Brytanii. Musimy zrewolucjonizować sposób, w jaki przywracamy naturalne krajobrazy, polegając mniej na ludzkiej interwencji, a bardziej na naturalnych inżynierach, takich jak bizon, dzik i bóbr”.

Czytaj: Urokliwy Park Szwedzki w Krakowie – idealne miejsce na spacer

Paul Whitfield, dyrektor generalny Wildwood Trust, powiedział: „Dajemy ludziom w Wielkiej Brytanii – po raz pierwszy od ponad tysiąca lat – szansę doświadczenia bizonów na wolności. To naprawdę potężne, emocjonalne, instynktowne przeżycie i coś, co straciliśmy w tym kraju”.

Trzy bizony pochodzą z parków dzikich zwierząt, w których miały więcej interakcji z ludźmi i mniej miejsca do swobodnego wędrowania: starsza samica z parku dzikiej przyrody Highland w Szkocji, która będzie matriarchą stada, oraz dwie młode samice z parku dzikiej przyrody Fota w Szkocji. Cork, Irlandia.

„Nie mogliśmy prosić o lepszą matriarchę” – powiedział Donovan Wright, jeden z dwóch nowych strażników bizonów zatrudnionych w projekcie. „Jest bardzo, bardzo spokojna, jest bardzo pewna siebie”.

W połowie sierpnia dołączy do nich młody byk z Niemiec, którego przyjazd opóźniły komplikacje importowe związane z Brexitem.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Wright mówi, że nie może się doczekać narodzin pierwszego cielęcia.

Zdjęcie: Pixabay

Trzy samice zostały wyposażone w obroże śledzące, co pozwoli zespołowi na wykreślenie ruchów zwierząt i uzyskanie wglądu w rośliny, z którymi wchodzą w interakcje. Wright powiedział, że bizony są jak gigantyczne banki nasion. „Kiedy się poruszają, zbierają nasiona, a następnie rozrzucają nasiona wzdłuż trasy”.

Początkowo samice będą miały do zbadania pięciohektarowy, podwójnie ogrodzony teren, ale po przybyciu byka obszar ten wzrośnie do 50 hektarów. Zwierzęta docelowo będą miały dostęp do 200 hektarów. Odwiedzający Blean Woods mogą rzucić okiem na bizony ze szlaków, powiedział zespół.

Budowane są również tunele wielkości bizona, aby umożliwić zwierzętom bezpieczne pokonywanie istniejących ścieżek. Są one ograniczone dwoma płotami, z których jedno jest elektryczne. Bizony w innych brytyjskich parkach dzikich zwierząt żyją na mniejszych obszarach i otrzymują dokarmianie.

„Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, jak bizon zacznie kształtować Blean w ciągu pięciu, 10, 20 lat, gdy osiedlą się w swoim nowym domu” – powiedział Tom Gibbs, drugi strażnik żubrów.

Strażnicy spędzili czas w projekcie Kraansvlak w Holandii, gdzie ludzie mogą teraz swobodnie chodzić po terenie zajmowanym przez 14 bizonów. Nigdy nie było tam niebezpiecznego incydentu.

Czytaj: Po raz pierwszy od 1877 r. bizony zostały wypuszczone na nowe terytorium Parku Narodowego Badlands

Do żubra wkrótce dołączą inne pasące się zwierzęta, m.in. kucyki Exmoor, świnie Iron Age i bydło rasy Longhorn, których naturalne zachowania uzupełniają bizony w zarządzaniu krajobrazem bez konieczności ingerencji człowieka. Ich wpływ będzie uważnie obserwowany w dłuższej perspektywie, w tym pobieranie próbek gleby i liczenie robaków, badanie struktury roślinności oraz monitorowanie bezkręgowców, ptaków i ssaków.

„Jeśli możemy stworzyć różnorodne, dynamiczne, obfite biologicznie siedliska w naszym zatłoczonym zakątku na południowym wschodzie, dlaczego nie mielibyśmy robić tego w naszych parkach narodowych i chronionych krajobrazach?” powiedział Paul Hadaway, dyrektor ochrony w Kent Wildlife Trust.

Strażnicy oczekują, że bizony będą się rozmnażać, a samice wydadzą na świat jedno cielę rocznie, a stanowisko Wilder Blean ma licencję na maksymalnie 10 zwierząt. W przyszłości mają nadzieję dostarczyć bizony do znajdowania innych stanowisk w Wielkiej Brytanii, a także do wymiany zwierząt w całej Europie.

Czytaj: Żubr, który posłusznie przechodzi przez przejście dla pieszych

Wszystkie 7000 bizonów żyjących w Europie to potomkowie zaledwie 12 zwierząt z ogrodów zoologicznych, a gatunek nadal jest klasyfikowany jako bliski zagrożenia, więc maksymalizacja różnorodności genetycznej jest bardzo ważna.