Błędy, które popełniamy między 20 a 30 rokiem życia mogą zmienić nasze życie na gorsze. Dobrze jest być młodym – po każdym błędzie łatwo jest się podnieść, wyciągnąć wnioski i naprawić wszystko.
Jednak mając dwadzieścia pięć lat, możesz dokonać złego wyboru, który będzie miał długotrwałe skutki – na przykład gdy nie zaczniesz odkładać systematycznie pieniędzy.
Czytaj: 30 sposobów, aby nauczyć się kochać siebie
Amerykańska strona Business Insider zwróciła uwagę na najczęstsze i najgorsze błędy popełniane przez osoby w wieku od 20 do 30 lat. Te błędy mogą wpłynąć na Twoją przyszłość zawodową i życie osobiste – staraj się ich unikać.
1. Uważają, że wykształcenie i talent są wystarczające, aby osiągnąć sukces.
Dobrze jest być mądrym, utalentowanym i wykształconym, ale bez ciężkiej pracy i szczęścia nie osiągnie się dużo. Sylvie Di Gusto, założycielka Executive Consulting Image, mówi:
„Spędziłam młodość w środowisku korporacyjnym i pamiętam nieprzespane noce i weekendy. W tym czasie moją karierę determinował pot, ciężka praca i wytrwałość. Uświadomiłam sobie, że bardzo rzadko skracam rogi. Sukces nie jest dawany za darmo. Nigdy.”
2. Zaniedbują własne zdrowie.
Gdy się starzejemy, stopniowo zdajemy sobie sprawę, że nie można już żyć jak w czasach studenckich. Maggie Sutherland Rizak pisze: „Pewnego dnia obudzisz się z takim kacem, że będziesz żałować tego picia do końca swojego życia”.
Im więcej lat po ukończeniu studiów, tym bardziej prawdopodobne jest, że spożywanie alkoholu, palenie tytoniu lub niezdrowe nawyki żywieniowe zmienią się z akceptowalnych zachowań na niebezpieczne. Taki tryb życia spowoduje w przyszłości przykre dla organizmu skutki, zostawiając po dawnych przyjemnościach tylko żal.
Michael Weston, profesor komunikacji, mówi, że młodzi ludzie powinni również zwracać uwagę na stan umysłu, ponieważ bardzo często problemy psychiczne powstają w wieku od 20 do 30 lat.
3. Nie odkładają pieniędzy na przyszłość.
Przeprowadzone w Stanach badania wskazują, że 69% młodych osób między 18 a 29 rokiem życia wcale nie odkłada pieniędzy. W takim wieku emerytura wydaje się bardzo odległa, ale jeśli nie zaczniesz odkładać małych kwot jak najszybciej, później będziesz żałować. Najważniejsze to konsekwencja.
4. Uważają, że szczęście i pieniądze to jedno i to samo.
Joe Choi podkreśla, że wysokie pensje i prestiżowa praca z pewnością mogą nas uszczęśliwić, ale do prawdziwego szczęścia potrzeba znacznie więcej. Jeśli gonisz teraz za pieniędzmi, zamiast prowadzić swój ulubiony biznes, nieuchronnie później będziesz żałować. W wieku 20 lat wydaje się, że najważniejsze to zarabiać jak najwięcej kasy, jednak z czasem każdy się przekonuje, że wypłata wynagrodzenia nie przekłada się na poziom szczęścia.
5. Zbyt łatwo poddają się, gdy jest im źle.
Koniec poważnego związku, zwolnienie z pracy, niezdany egzamin – wszystko to wydaje się bardzo przerażające, kiedy wydarza się to po raz pierwszy. Porażka powinna być wykorzystywana jako materiał do samodoskonalenia, jako sytuacja, z której trzeba wyciągnąć wnioski i wzmocnić charakter, a nie jako powód do użalania się nad sobą i robienia z siebie ofiary dotkniętej życiową niesprawiedliwością.
6. Zależą od cudzych myśli.
Na początku swojej kariery ważne jest, aby nie pozwolić innym na dokonanie wyboru za Ciebie. Lori Greiner, znana ze swojego twardego podejścia do inwestowania, mówi każdemu przedsiębiorcy, z którym współpracuje, że nigdy nie pozwala, aby myśli innych wpływały na jej decyzję.
Stwierdza: „Twój sukces będzie zależeć od tego, jak postrzegasz siebie: od tego zależy to, co myślą o Tobie inni”.
7. Są niecierpliwi.
Wiele osób uważa, że do 30 lat trzeba założyć rodzinę, kupić mieszkanie lub zbudować dom i wspiąć się na szczyt kariery zawodowej. To wcale nie jest obowiązkowe. Bądź cierpliwy i skup się na chwili.
Christina Roth, założycielka i dyrektor generalny Matisia Consultants, powiedziała: kiedy byłam młodsza, poczułam, że muszę wszystko załatwić jak najszybciej; przeszkadzało mi to i przynosiło efekt przeciwny do zamierzonego. Mówi: „Po 20 latach w końcu opanowałam koncepcję odroczonej rekompensaty. Na tym etapie ważniejsze jest zwrócenie uwagi na decyzje, które będą determinować całe Twoje późniejsze życie. ”
8. Starają się zadowolić wszystkich.
Miło jest utrzymywać przyjazne relacje z kolegami i koleżankami, ale nie można zadowolić wszystkich. Na początku swojej kariery naturalne wydaje się szukanie przyjaźni z szefem, współpracownikami lub klientami. W rzeczywistości powinieneś zdać sobie sprawę, że niektórzy ludzie wokół Ciebie po prostu Cię nie polubią, pogodzić się z tym i iść dalej. Warto jak najszybciej zdać sobie sprawę, że szef zawsze będzie szefem i że jeden klient potrafi popsuć cały dzień.
9. Myślą, że każda przyjaźń jest wieczna.
Będąc w wieku 20 lat wydaje się, że zawarte wtedy przyjaźnie zostaną tymi na zawsze. Jednak czas weryfikuje, które z nich miały naprawdę solidne podstawy i opierały się na zaufaniu, a które tylko na wspólnych zabawach i rozrywkach.
10. Myślą, że przeprowadzka do nowego miejsca może rozwiązać wszystkie problemy.
Podróże i życie w nowym mieście bądź kraju dają wiele nowych możliwości. Podróżowanie między 20 a 30 jest bardzo ciekawe. Cho ostrzega: nie myśl, że zmiana miejsca zamieszkania będzie miała sens, gdy uciekasz przed problemami. Zwykle okazuje się, że przeprowadzka nie zmniejsza chaosu, jaki mieli w głowie przed podróżą.
11. Otaczają się szkodliwymi, toksycznymi ludźmi.
Oczywiście ważne są dobre relacje w pracy. Ale jeśli żyjesz w małym miasteczku, zaczniesz wąsko patrzeć na cały świat. Pomyśl o tym, co Cię otacza. John Levy, założyciel Influencers, mówi: „Ludzie wokół Ciebie wpływają na wszystko: na to, jak dużo ćwiczysz na siłowni, jakie ubrania nosisz, ile zarabiasz, jaki system wartości wspierasz.
Jeśli więc chcesz żyć radością i osiągnięciami, musisz ostrożnie budować relacje z dobrymi ludźmi, których szanujesz i bez żalu odrzucać szkodliwych, toksycznych ludzi wokół siebie”.
12. Widzą świat tylko w czerni lub bieli.
Autor i inwestor James Altuscher uważa, że wielu młodych ludzi cierpi na maksymalizm. Na przykład niektórzy uważają, że muszą wybierać między karierą na rzecz osobistego sukcesu a biznesem, który przynosi korzyści społeczeństwu, nie zdając sobie sprawy, że osobiste interesy i wartość publiczna niekoniecznie są sobie sprzeczne. Bywają zbyt radykalni w sądach, a konieczność wyboru traktują jako śmierć lub życie. Nie wiedzą jeszcze, że w życiu będą musieli pójść na wiele kompromisów i pogodzić wiele stanowisk i ról społecznych w tym samym czasie.
13. Poszukują swojej „drugiej połowy”.
Nie ma idealnych związków ani małżeństw, zawsze musisz ciężko nad tym pracować. Niektórzy z nas w wieku poniżej 30 lat są w większości sami, ponieważ nadal szukają osoby, która jak za dotknięciem różki wypełni życie niekończącą się radością. Jeśli należysz do takich osób, istnieje niebezpieczeństwo, że zaplątasz się w swoich fantazjach i marzeniach, mówiąc sobie: „Muszę odnaleźć osobę, z którą będzie wszystko idealnie”.
Takie osoby nie istnieją. Długoletnie, szczęśliwe związki to zawsze ciężka praca. Mitesh Jane pisze: „Są to ciągłe kompromisy, akceptowanie wad drugiej osoby i wyjaśnianie przyczyn działań. Ale jest też przyjemność! ”
14. Planują nadchodzące lata.
Cho mówi: „Trudno przewidzieć, co stanie się za kilka lat i gdzie będziesz pracować”. Przestań więc planować co będzie za 5 lat i skup się na bieżących zadaniach.
15. Myślą, że jako jedyni mają ciężko.
W młodym wieku może się wydawać, że przyjaciele lepiej radzą sobie z karierą i są bardziej pewni siebie, ale bez względu na dochód, pracę lub sytuację życiową każdy młody człowiek musi się wiele nauczyć o życiu – proces ten nie kończy się aż do ostatniego tchu.
Źródło. inlviv.in.ua
Czytaj: PODRÓŻ KOLEJKĄ LINIOWĄ W SZWAJCARII BĘDZIE NIESAMOWITĄ PRZYGODĄ!