Błonnik – co to jest i do czego jest nam potrzebny?

0
690

Czym jest właściwie błonnik? Dlaczego tak bardzo jest nam potrzebny? W czym jest zawarty? Zaraz znajdziesz tutaj odpowiedź na te pytania i przekonasz się dlaczego warto wybierać właśnie pełnoziarniste produkty.

Błonnik to nic innego jak włókno pokarmowe, nie ulegające trawieniu. Jest odpowiedzialny za pracę jelit. Mówiąc prosto: działa jak miotła, mająca za zadanie wymiatać z jelit wszelkie toksyny. Co więcej, to właśnie błonnik w naszym żołądku pod wpływem wody pęcznieje, dając nam uczucie sytości. Dlatego tak bardzo zaleca się osobom odchudzającym się spożywanie dużej ilości tego składnika. Ale to jeszcze nie wszystko co na temat błonnika można powiedzieć. Ten jakże cenny składnik: zmniejsza wchłanianie się cholesterolu, zapobiega chorobom układu krążenia, obniża stężenie glukozy we krwi, dzięki czemu chroni przed cukrzycą, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na raka żołądka i raka piersi.

Teraz już wiesz – potrzebujesz błonnika. Oczywiście przesada w jego spożywaniu również nie jest wskazana, gdyż ten utrudnia wchłanianie witamin i minerałów. Jednak przeciętny człowiek w swoich przyzwyczajeniach żywieniowych nie dostarcza organizmowi zbyt wiele błonnika. Jesteśmy nauczeni jeść białe pieczywo, makarony czy ryż, co niestety ma znikome ilości błonnika w porównaniu do ich ciemnych odpowiedników.

Gdzie znaleźć błonnik?

Przede wszystkim źródłem błonnika są owoce i warzywa. Dlatego powinieneś spożywać dziennie minimum 3-4 porcje warzyw i 1-2 porcje owoców. Mrożonki także nie tracą swoich właściwości.  Oprócz tego zaleca się: ziarna słonecznika, pestki dyni, suszone morele, figi i śliwki, siemię lniane i nasiona chia. Jednak podstawową rzeczą, którą możesz zrobić, by dostarczać organizmowi więcej błonnika jest zamiana pieczywa jasnego na ciemne. Podobnie rzecz się ma z makaronem i ryżem (zamiana białego na brązowy). W końcu płatki owsiane i żytnie są również źródłem tego cennego składnika.

Chciałbyś jeść więcej owoców i warzyw, ale nie wiesz jak to zrobić? Przeczytaj i zobacz jak włączyć te produkty do swojej diety!

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się TUTAJ!