BMW: cylindryczne ogniwa do nowej klasy pojazdów elektrycznych od 2025 roku

0
222
CATL i BMW osiągnęli porozumienie w sprawie zasilania akumulatorami cylindrycznymi. Zdjęcie: Pixabay

BMW stawia na cylindryczne ogniwa akumulatorowe w nowej klasie pojazdów elektrycznych od 2025 roku.

BMW będzie zasilać swoją nową klasę pojazdów elektrycznych, która zostanie wypuszczona na rynek w 2025 roku, cylindrycznymi ogniwami akumulatorowymi produkowanymi w sześciu fabrykach przez partnerów, w tym chińskie CATL i EVE Energy, ponieważ producent samochodów chce przyspieszyć ładowanie i wydłużyć zasięg jazdy.

Niemiecki producent samochodów złożył już wielomiliardowe zamówienia w CATL i EVE na produkcję ogniw akumulatorowych w czterech fabrykach w Chinach i Europie, poinformował w piątek, dodając, że poszukuje partnerów zdolnych do budowy dwóch kolejnych fabryk w Stanach Zjednoczonych i Meksyku.

BMW zapowiedziało, że podpisze kontrakty na do 20 gigawatogodzin mocy w każdej z sześciu fabryk.

CATL powiedziało w piątek w osobnym oświadczeniu, że dwie ich fabryki zaopatrują BMW w akumulatory o tej samej średnicy co ogniwa Tesli 4680.

Czytaj: To on został „Poznańskim Taksówkarzem Roku 2022”

Niemiecki producent samochodów nie powiedział, ile akumulatorów planuje kupić od EVE i CATL.

CATL i BMW zawarli wieloletnią umowę, na mocy której chiński gigant baterii będzie dostarczał swoje cylindryczne ogniwa do całkowicie elektrycznych modeli pojazdów niemieckiego producenta samochodów NEUE KLASSE począwszy od 2025 roku.
Źródło: Twitter

Przyjmując ogniwa cylindryczne, BMW odrywa się od ogniw pryzmatycznych, które do tej pory używało w swoich akumulatorach, podążając ścieżką obraną przez Teslę z cylindryczną baterią 4680.

Nowa generacja akumulatorów BMW będzie wykorzystywać więcej niklu i krzemu, a mniej kobaltu, co prowadzi do 20% wzrostu gęstości energii, o 30% szybszego ładowania i o 30% większego zasięgu niż w poprzednich generacjach.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Rzecznik CATL, który zaopatruje BMW od dziesięciu lat i przygląda się potencjalnym zakładom produkującym baterie w Stanach Zjednoczonych, powiedział Reuters w maju, że zacznie dostarczać do BMW ogniwa cylindryczne od 2025 roku, ale producent samochodów odmówił wówczas komentarza.

Wiadomość potwierdziła również doniesienie Reuters z sierpnia, że EVE, które zaopatruje BMW w Chinach, podpisało kontrakt na ogniwa cylindryczne z niemieckim producentem samochodów.

Czytaj: 17-latek zaprojektował silnik, który może wpłynąć na samochody elektryczne

Zmiana dokonana przez BMW podkreśla rosnącą dynamikę akumulatorów cylindrycznych o większym formacie.

Baterie pryzmatyczne o prostokątnym kształcie stały się w ciągu ostatnich dwóch lat najpopularniejszą formą baterii samochodowych, ponieważ mogą być gęściej upakowane, co pozwala zaoszczędzić na kosztach.

Jednak zwolennicy baterii cylindrycznych twierdzą, że nowsze ogniwa o większym formacie stały się bardziej opłacalne dzięki poprawie gęstości energii.