Breiðamerkursandur – oszałamiająca Diamentowa Plaża na Islandii

0
950
Zdjęcie: Manuel Amersdorfer/Flickr

Czarna piaszczysta plaża z ogromnymi kawałkami błyszczącego lodu stała się jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji Islandii i nie bez powodu, bowiem wygląda to jak scena z filmu fantasy.

Znana jako Breiðamerkursandur w języku islandzkim, Diamentowa Plaża bierze swoją nazwę od kawałków nieskazitelnego lodu rozrzuconego po czarnym wulkanicznym piasku, błyszczącego jak gigantyczne, nieoszlifowane diamenty.

Diamentowa Plaża znajduje się obok laguny lodowcowej Jökulsárlón na południowym wybrzeżu Islandii, około sześciu godzin drogi od stolicy kraju, Reykjaviku.

Chociaż nie jest to część popularnej wycieczki po Złotym Kręgu, Diamentowa Plaża stała się w ostatnich latach jedną z największych atrakcji turystycznych w kraju i patrząc na jej zdjęcia, łatwo zrozumieć, dlaczego.

Diamentowa Plaża znajduje się nad laguną lodowcową Jökulsárlón, która jest wypełniona ogromnymi kawałkami lodu, które nieustannie odrywają się od Breiðamerkurjökull, lodowca wylotowego Vatnajökull, największej czapy lodowej w Europie. Kawałki lodu trafiają na czarny piasek i tworzą oszałamiający efekt wizualny.

Zdjęcie: Instagram

Rozmiar tych „diamentów” może wahać się od wielkości dłoni do wielkości większej niż przeciętna osoba, podobnie jak kolor, który waha się od ciemnoniebieskiego do jasnej bieli, a pomiędzy nimi jaskrawe turkusowe odcienie.

Czytaj: Jaskinia lodowa na Islandii oświetlona zachodzącym słońcem. Niesamowity widok

Zdjęcie: Instagram

Oprócz diamentowych kawałków lodu, Diamentowa Plaża słynie z tego, że nigdy nie wygląda tak samo przez dwa różne dni. Gdy lód topi się i nowe kawałki są wyrzucane na brzeg, to miejsce może wyglądać zupełnie inaczej z dnia na dzień.

Czytaj: 23 ciekawostki o Islandii, o których większość ludzi nie wie

Zdjęcie: Instagram

W ostatnich latach Breiðamerkursandur stało się bardzo popularnym miejscem składania propozycji małżeństwa, a także popularnym miejscem dla influencerów Instagrama, którzy chcą zaimponować swoim obserwatorom.

Czytaj: Erupcja wulkanu na Islandii po 800 latach

Zdjęcie: Instagram

Jeśli planujesz odwiedzić Diamentową Plażę zimą, warto spędzić 2-3 dni na południowym wybrzeżu kraju, ponieważ światło dzienne jest ograniczone i możesz podziwiać piękno tego miejsca w idealnych warunkach.

Czytaj: Piękno Islandii ukazane na zdjęciach

Zdjęcie: Instagram

johannesfloe.com – Art to remember