Brytyjski poseł do Trumpa: Niech Niemcy zapłacą Polsce reparacje!

0
442
Zdjęcie: Wikipedia, economictimes.indiatimes.com.

Poseł Daniel Kawczynski, urodzony w Polsce polityk Partii Konserwatywnej, wystosował list do Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda J. Trumpa, prosząc go o poparcie polskiego rządu w rozważeniu pozwania Niemiec o odszkodowania wojenne dla Polski.

Przetłumaczony list można przeczytać poniżej:

“1 września 2019

Wielce Szanowny Panie Prezydencie,

Piszę ten list, jako jedyny urodzony w Polsce członek Izby Gmin Parlamentu Brytyjskiego. W ciągu ostatnich czternastu lat pracy parlamentarnej włożyłem wiele wysiłku w tworzenie i umacnianie związków polsko-brytyjskich, jak również relacji pomiędzy polską społecznością a Rządem Zjednoczonego Królestwa. Brałem również aktywny udział w kampanii angażującej światową Polonię w umacnianie relacji transatlantyckich.

Od czasu drugiej wojny światowej, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone łączyło bliskie i owocne partnerstwo. Chciałbym tu wspomnieć współpracę pomiędzy Margaret Thatcher i Ronaldem Reaganem, która przyczyniła się do upadku Żelaznej Kurtyny. Łączy nas również znaczna Polonia, dla której nasze kraje stały się drugim domem. Stany Zjednoczone zamieszkuje około 10 milionów obywateli Polskiego pochodzenia, a w Wielkiej Brytanii jest ich ponad milion.

Jak Pan zapewne wie, Panie Prezydencie, wielu amerykańskich senatorów podpisało ostatnio list nawołujący polski rząd do zrekompensowania ocalałym ofiarom Holokaustu cierpienia i strat poniesionych w wyniku wojny. Chciałbym podkreślić, że do 1945 roku okupanci niemieccy zamordowali około trzy miliony Polaków pochodzenia żydowskiego, jak też trzy miliony obywateli polskich nieżydowskiego pochodzenia. Ponadto, już na samym początku wojny, w 1939 roku, niemieccy okupanci rozkradli 38% polskiego bogactwa narodowego. Do końca wojny Niemcy systematycznie i celowo zniszczyli 85% zabudowy Warszawy, w tym większość dziedzictwa kulturowego. Szacunkowe straty jakie poniosła Polska w wyniku okupacji Niemieckiej wyniosły około biliona dolarów amerykańskich.

Czytaj: Szokujące kolorowe zdjęcia, które pokazują prawdziwy horror Holokaustu

Kilka miesięcy temu, w rozmowie z ówczesną premier, Theresą May, poradził jej Pan, Panie Prezydencie (z czym całkowicie się zgadzam) wszczęcie postępowania sądowego przeciwko Unii Europejskiej. Chciałbym zatem zwrócić się z prośbą o Pańskie poparcie i poradę dla rządu polskiego, aby rozważył pozwanie Niemiec o wypłatę odszkodowań wojennych. Ofiarowuję Panu swoje całkowite poparcie i pomoc w takiej kampanii, która naprawiłaby nie jedną, ale dwie historyczne krzywdy. Możemy dopilnować, aby Niemcy właściwie zrekompensowały Polsce lata nieszczęść, zniszczenia i krzywd, jak też, aby ofiary Holokaustu i drugiej wojny światowej, które nadal żyją, otrzymały odpowiednie odszkodowania.

Z wyrazami najgłębszego szacunku

Daniel Kawczynski,

Poseł do Parlamentu z ramienia Shrewsbury i Atcham”

Polski Premier Mateusz Morawiecki powiedział 1 września na Westerplatte podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej: “Polska nie otrzymała od Niemiec odpowiedniej rekompensaty za okrucieństwa drugiej wojny światowej. Straciliśmy sześć milionów ludzi – dużo więcej niż inne kraje, które dostały wysokie reparacje. To nie jest sprawiedliwe. Nie może tak zostać (…) trzeba mówić o tamtych stratach, domagać się prawdy i zadośćuczynienia”.

Źródło: britishpoles.uk

Czytaj: Znana cukiernia w Krakowie prosi mieszkańców o pomoc. “Pomóżcie nam stanąć na nogi”

johannesfloe.com – Art to remember