Budynek wykonany bez ścinania 333-letniego drzewa

0
1457

Budynek został skonstruowany w specyficzny sposób, aby uniknąć uszkodzenia 333-letniego drzewa.

330-letnia sosna kalabryjska rośnie przez czteropiętrowy budynek Fundacji Wiedzy, Kultury i Edukacji zlokalizowany w zachodniej prowincji Turcji, Manisa.

Prezes fundacji Eyüp Saraçoğlu powiedział, że budynek powstał w 2006 roku.

„Zmieniono układ i projekt konstrukcji, a plan cofnięto, aby uniknąć ścinania sosny. Drzewo zostało wyłączone z terenu budowy, aby nie uszkodzić jego korzeni. Upewniliśmy się, że korzenie drzewa nie znajdują się nigdzie w pobliżu fundamentów budynku. Sosna rośnie przez dwa balkony”.

Saraçoğlu zauważył, że drzewo ma 16 metrów długości, a średnica pnia wynosi 3,20 metra. „Odkryto, że drzewo ma 325 lat, kiedy sprawdzaliśmy je 5-6 lat temu” – dodał.

Czytaj: Poznań: ścieżka w koronach drzew

Twitter

„Komitet Zarządzający i wolontariusze Fundacji długo dyskutowali o sposobie rozwiązania sprawy z sosną. Było to konieczne, ponieważ wycinanie drzew jest sprzeczne z naszymi przekonaniami, naszym ludzkim sumieniem i wrażliwością na środowisko, opartą na naszym dziedzictwie. Podjęliśmy jednomyślną decyzję, że zrobimy wszystko, aby zapobiec wycięciu drzewa”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

„Nie chcieliśmy ścinać drzewa z trzech powodów. Po pierwsze okazała sosna jest obdarzona życiem i bytem, po drugie miała około 325 lat, a po trzecie dziedzictwo kulturowe naszych przodków mówiło, że nie wycinamy żywych drzew. Mówi się, że niepotrzebne ścinanie żywego drzewa można przyrównać do morderstwa. Z tych i innych powodów nie mogliśmy zamordować tego drzewa, wycinając je”.

Budynek z drzewem przechodzącym przez balkony

Zmieniono plan budowy, aby uwzględnić miejsca, w których drzewo stykało się z budynkiem i w ten sposób, nie uszkadzając drzewa, ostatecznie ukończono budowę.

Teraz jest tam rzadki i wyjątkowy budynek, który jest podziwiany i doceniany przez każdego, kto go zobaczy, ponieważ duża sosna przechodzi przez dwa balkony, a po dotarciu do tarasu na czwartym piętrze sosna z zielonymi liśćmi zapewnia cień każdemu, kto go poszukuje.

Czytaj: To drzewo ma najgrubszy pień na świecie i wciąż rośnie!