Bukowe lasy Bieszczad na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

0
450
Zdjęcie: pixabay.com

Lasy bukowe w Bieszczadach w polskiej części Karpat zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO – poinformowały w środę służby prasowe Komitetu Światowego Dziedzictwa.

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO 28 lipca br. podjął decyzję o utworzeniu w Polsce nowego Obiektu Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego. 

Obiekt obejmuje fragment lasów bukowych w Bieszczadzkim Parku Narodowym o powierzchni około 3300 ha objęty ścisłą ochroną, co stanowi około 11% powierzchni Parku.

Czytaj: Największy europejski kot zamieszkał w Bieszczadach. Zobaczcie nagranie z wideo pułapki.

Buczyny te położone są na północnych zboczach Połoniny Wetlińskiej i Smereka, w Paśmie Granicznym i w Dolinie Górnej Solinki, w dolinach potoków Terebowiec i Wołosatka. Strefę buforową dla tych obiektów stanowi granica Parku Narodowego.

Drzewostany weszły w skład europejskiego obiektu „Pradawne i pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”.

W skład europejskich lasów bukowych wchodzą teraz łącznie 94 obszary w 18 krajach. Wraz z lasami bukowymi Bieszczad zaliczają się do niego lasy bukowe Bośni i Hercegowiny, Czech, Francji, Macedonii Północnej i Szwajcarii.

Czytaj: Znakomity film pokazujący Polskę od morza aż po Tatry. Zobacz jaki piękny jest nasz kraj!

Według przyrodników pierwotne lasy bukowe w są przykładem zachowanego w stanie nienaruszonym kompleksu leśnego strefy umiarkowanej i jednocześnie najbardziej kompletnego systemu ekologicznego europejskich lasów bukowych. Jest to także bezcenny rezerwuar materiału genetycznego nie tylko buków, ale także wielu innych gatunków związanych z tego typu siedliskiem leśnym.

Lasy te zawierają bezcenną populację starych drzew oraz rezerwuar genetyczny buka i wielu innych gatunków, które są związane z siedliskami starodrzewów.

Źródło: gov.pl

johannesfloe.com – Art to remember