Byłe modelki domagają się zmian we francuskich przepisach

0
370
Byłe modelki Carré Otis i Lesa Amoore pojechały do Paryża, aby złożyć zeznania. AURELIA MOUSSLY

Byłe modelki domagają się zmiany we francuskich przepisach dotyczących wykorzystywania seksualnego.

Grupa byłych modelek wezwała francuskich prawodawców do zniesienia prawa, które określa, jak długo ofiary napaści na tle seksualnym muszą zgłaszać się władzom.

Kobiety, w tym była supermodelka Carré Otis, twierdzą, że zostały napastowane seksualnie lub zgwałcone ponad 20 lat temu.

Francuskie prawo mówi, że zabrakło czasu na wszczęcie postępowania karnego.

A kobiety powiedziały, że „gwałt nie powinien mieć daty ważności”.

Niektóre kobiety pojechały do Paryża, by złożyć zeznania we francuskim senacie, mówiąc, że „prawo musi się zmienić”.

Kobiety poznały senator Nathalie Goulet (na zdjęciu)

Podczas spotkania z senator Nathalie Goulet kobiety, w tym Lesa Amoore, Thysia Huisman i Laurie Marsden, wezwały do „poszerzenia lub całkowitego wyrzucenia” czasu przeznaczonego na zgłoszenie napaści na tle seksualnym do władz.

Otis powiedziała senatorom, że zajęło jej „dziesiątki lat, zanim pogodziła się z tym, co jej się przydarzyło, i dekady, by mówić publicznie” o gwałtach dokonanych przez byłego europejskiego szefa agencji modelek Elite, Geralda Marie.

Mężczyzna zdecydowanie odpiera wszystkie zarzuty.

Gerald Marie zaprzeczył zarzutom postawionym przez co najmniej 14 kobiet. Zdjęcie: ALAMY

Otis powiedziała podczas przesłuchania, że „wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych nie zawsze służył interesom osób, które przeżyły” i powiedziała, że „prawo w USA i na całym świecie musi odzwierciedlać naukę i doświadczenie wykorzystywania seksualnego”.

Nathalie Goulet powiedziała, że jest zainteresowana możliwą francuską wersją nowojorskiej ustawy o ofiarach dzieci, która zezwala na jednoroczne „okno wsteczne”, z którego można przywrócić stare roszczenia, które przekroczyły okres przedawnienia.

Dzień przed zamknięciem okna w zeszłym miesiącu Otis wniosła pozew przeciwko Geraldowi Marie.

„W ciągu najbliższych dwóch tygodni mamy stację zajmującą się prawem sprawiedliwości, więc może będzie okazja do wprowadzenia poprawki i próby przedyskutowania tego tematu” – powiedziała Goulet kobietom.

„Wszyscy czujemy to samo w związku z przedawnieniem, musimy nad tym popracować”.

Ale Goulet dodała kobietom ostrzeżenie, mówiąc: „ale musimy być realistkami”.

Od lewej do prawej: Ebba Karlsson, Anne-Claire LeJeune i Lisa Brinkworth uczestniczyły w przesłuchaniu w senacie w Paryżu. Zdjęcie: JOEL SAGET

„To jasne, że chcesz zmienić przepisy, ale nigdy nie będzie to dotyczyło przeszłości, będzie dotyczyło przyszłości, jeśli odniesiemy sukces”.

„Z drugiej strony mamy inny sposób niż postępowanie karne, mamy też postępowanie cywilne, które może być łatwiejsze”.

Dyrektor grupy The Model Alliance, Sara Ziff, powiedziała na spotkaniu, że „niestety branża modowa sprzed 30 lat jest tą samą branżą dzisiaj”.

Francuskie władze rozpoczęły już wstępne śledztwo przeciwko Geraldowi Marie, który był jednym z największych modelowych agentów na świecie. Do tej pory 14 kobiet złożyło oświadczenia władzom francuskim, zarzucając mu napaść seksualną lub gwałt.

Inny były modelowy agent, Jean-Luc Brunel, który był przedmiotem śledztwa w sprawie molestowania seksualnego i gwałtów na nieletnich, jest drugim mężczyzną, którego oskarżają niektóre kobiety występujące w senacie.

Brunel, który obecnie przebywa w areszcie, zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom.

Czytaj: Moda wolna od okrucieństwa – Chanel rezygnuje ze skór i futer.

SONIA MOSKOWITZ

Laurie Marsden twierdzi, że w 1982 roku Gerald Marie próbował ją zgwałcić po przyjęciu.

Teraz, licencjonowany kliniczny pracownik socjalny i psychoterapeuta, mówi, że ważne jest, aby podkreślić, jakie ofiary traumy przechodzą, zanim będą gotowe do rozmowy z kimkolwiek.

„Pracowałem z osobami, które przeżyły traumę przez ostatnie 24 lata i zamierzam opowiedzieć o tym, dlaczego kobiety się nie zgłaszają i jak może zająć wiele, wiele lat, aby przezwyciężyć wstyd i strach oraz przytłaczające uczucia, które są wyzwalane przez seks napaść.

„I wiele osób nie będzie o tym mówić i nie ujawni tego, tak naprawdę, ponieważ nie są do tego psychologicznie zdolni. I to jest naprawdę ważny punkt, który nie został wzięty pod uwagę podczas pisania prawa”.

Gerald Marie powiedział w oświadczeniu, że „z przerażeniem odpiera te fałszywe i zniesławiające zarzuty”.

Czytaj: Dolce & Gabbana pierwszą luksusową marką oferującą ubrania plus-size

Lisa Brinkworth nagrała swoją relację z napaści przed kamerą

Była reporterka BBC, Lisa Brinkworth, również wzięła udział w senackiej dyskusji. Pozowała jako modelka w filmie dokumentalnym serialu BBC Donal McIntyre Investigates w 1998 roku.

Twierdzi, że podczas kręcenia filmu była napastowana seksualnie przez Geralda Marie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl