Przerażające jest to, że zarazki w pewnym sensie wykorzystują nasze trudno kontrolowane pragnienia dotykania rzeczy, zwłaszcza różnych powierzchni i naszych twarzy.
Były inżynier NASA, a aktualnie YouTuber Mark Rober niedawno przedstawił wideo pokazujące, jak łatwo zarazki rozprzestrzeniają się bez naszej uwagi i dlaczego tak ważne jest częste mycie rąk (szczególnie przy obecnym koronawirusie).
Wiele osób nie zauważa, jak często dotyka rzeczy, w tym różnych przedmiotów i twarzy.
Ponieważ drobnoustroje są zbyt małe, abyśmy mogli je zobaczyć na własne oczy, niektórym z nas trudno jest zrozumieć, w jaki sposób faktycznie się rozprzestrzeniają, nie mówiąc już o tym, żeby zachować bezpieczeństwo.
Mark Rober znalazł bardzo ciekawy sposób, aby pomóc ludziom zwizualizować zarazki za pomocą Glo Germ, proszku (lub czasem balsamu), które są wyraźnie widoczne po wystawieniu na działanie promieni ultrafioletowych. Proszek ten służy przede wszystkim do uczenia dzieci, jak łatwo rozprzestrzeniają się bakterie i jak ważne jest mycie rąk.
YouTuber Mark Rober przeprowadził eksperyment w szkole, używając proszku Glo Germ, aby wszyscy mogli to sobie wyobrazić i zrozumieć.
Eksperyment pokazał, jak zaskakująco trudno jest trzymać ręce z dala od twarzy.
Rober postanowił przeprowadzić eksperyment przy użyciu Glo Germ: kazał nauczycielce ze szkoły nałożyć ten proszek na ręce i uścisnąć dłoń trzech uczniów. Choć była całkowicie świadoma tego, jak bardzo będzie musiała oprzeć się chęci dotknięcia swojej twarzy, uczniowie nie byli świadomi tego eksperymentu.
To, co zaczęło się od jednego nauczyciela i jednego ucznia, rozprzestrzeniło się na wiele osób. Wiele dzieci miało ślady proszku, wiele biurek miało ślady proszku, wiele innych przedmiotów w klasie, takich jak krany, pojemniki i szafki, również miało na sobie ślady proszku.
Według Robera zarazki utrzymują się do 9 godzin na wielu takich powierzchniach. Co więcej, przeciętny człowiek ma tendencję do dotykania swojej twarzy do 16 razy na godzinę.
20-sekundowa zasada mycia rąk ma ogromne znaczenie w minimalizacji rozprzestrzeniania się zarazków.
Poniżej na zdjęciu widać, ile zarazków zostaje na dłoniach, jeśli myjesz je tylko 8 sekund i ile, jeśli myjesz 20 sekund.
Poza tym Rober sprawdził również, jak często uczniowie myją ręce regularnie, „przypadkowo” nakładając niewłaściwy balsam na dłonie i prosząc uczniów, aby go zmyli. Następnie sprawdził ich dłonie za pomocą czarnego światła, aby zobaczyć, że grzbiety dłoni i paznokci były najmniej czystymi obszarami.
Czytaj: Pouczający eksperyment na temat mycia dłoni na przykładzie chleba
Jego ostatni eksperyment w klasie obejmował uściski dłoni. W kolejce było 9 uczniów, z których pierwszy miał nałożony proszek. Został poproszony o podanie ręki drugiemu uczniowi, który przystąpił do podania ręki trzeciemu uczniowi, i tak dalej. Okazało się, że jedna zanieczyszczona ręka może rozszerzyć zakażenie do maksymalnie 7 osób. Ostatni uczeń z rzędu nie miał na sobie żadnych „zarazków”.
Eksperyment wykazał, że „zanieczyszczony” uścisk dłoni jednego dziecka może zostać przekazany przez 7 innych osób.
Rober postanowił także zrobić eksperyment z proszkiem na sobie. Umieścił trochę proszku na dłoniach i sfilmował siebie, robiąc trochę pracy przy komputerze, starając się nie dotykać twarzy przez cały czas. Nawet nie zauważył, kiedy materiał dostał się na jego prawy policzek, z odrobiną pod nosem i brodą.
Podsumowując: wirusy i zarazki mają niezwykle skuteczny i podstępny sposób zarażania naszych oczu, nosa i ust. Zachowaj bezpieczeństwo, myjąc ręce przez 20 sekund i zwróć uwagę na kontakt społeczny, maksymalizując pobyt w domu i utrzymując co najmniej 2 metry z dala od ludzi w miejscach publicznych.
Obejrzyj film Robera, aby uzyskać więcej informacji na temat rozprzestrzeniania się zarazków i jak tego uniknąć.
Czytaj: MIÓD I IMBIR SĄ BARDZIEJ SKUTECZNE NIŻ ANTYBIOTYKI!