Cali w czerni: noszenie czerni i nieświadomy przekaz dla ludzi

0
273
Kolor ubioru, a osobowość, czyli strój prawdę ci powie. Zdjęcie: pl.freepik.com

Kolory na różne sposoby pobudzają nasz umysł, a sposób, w jaki reagujemy na niektóre z nich, może wiele powiedzieć o naszej osobowości.

Małe czarne sukienki od dziesięcioleci rozpalały męskie fantazje, podczas gdy niektóre kobiety uważają, że mężczyźni w czarnych garniturach po prostu wyglądają bosko.

Jedno z badań wskazuje, że kolor czarny jest często postrzegany jako „niezależny”, „poważny” i „niezawodny”. To kolor, który daje pewność siebie. Ankieta objęła około 1000 osób. Celem było zbadanie, jak kolory ubrań wpływają na sposób, w jaki postrzegają nas inni. Okazało się, że na prowadzenie wyszła czerń. Oto, co naukowcy mówią o wynikach:

Niezależnie od tego, czy chodzi o ochronę przed pewnymi emocjami, tworzenie dystansu do ludzi, czy o przekazywanie pragnienia szacunku, chęć noszenia czerni jest zwykle podświadomą wiadomością dla siebie i innych.

Czytaj: Darmowa nauka strzelania we Wrocławiu. Nie przegap tego!

Czerń to kolor, który wybierasz, gdy chcesz zaimponować, uspokoić lub zauroczyć. Przekazuje wiarygodność.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Preferowanie koloru czarnego wskazuje na uznanie i siłę, a ktoś, kto woli nosić czerń, traktuje siebie bardzo poważnie.

Badanie pokazuje, że istnieje wiele pozytywnych cech związanych z osobami, które noszą czerń. Wspomniane badanie mówi nawet: „Czarny to kolor, który należy nosić, gdy próbujesz zaimponować, uspokoić lub zauroczyć. Daje pewną wiarygodność.”

W całym badaniu czarny kolor zajmował pierwsze lub drugie miejsce w większości „dobrych” atrybutów i rzadko był postrzegany lub oceniany jako „zły”. Podobnie kolor czarny jest często postrzegany jako atrakcyjny. Dzieje się tak, ponieważ często jest postrzegany jako „poważny” i „rzetelny”, co z kolei ma duży wpływ na samoocenę.

Czarny jest generalnie oznaką „powagi” i „niezawodności”, więc znajduje się na szczycie listy kolorów, które obie płcie uważają za atrakcyjne do noszenia.

Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta. Zaufanie. Prawie połowa kobiet i 64% mężczyzn biorących udział w badaniu była zdania, że czarny emanuje pewnością siebie. To najpiękniejszy, odważny, dodający pewności siebie kolor, jaki istnieje. Nic dziwnego, że nadaje się zarówno na wesela, jak i pogrzeby.

Ale ludzie, którzy ubierają się na czarno, są znacznie więcej niż samowystarczalni i pewni siebie. W rzeczywistości ich preferencje kolorystyczne mogą wskazywać na wrażliwą osobowość.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Ci, którzy noszą całą czerń, są zwykle bardzo wrażliwi. Trochę niestabilni i chcą zwrócić uwagę innych na to, kim są i co starają się osiągnąć w życiu. Również najczęstszym kolorem klasztornym jest czarny, jako symbol pokuty i prostoty. Ubierając się na czarno, mnisi i mniszki starają się stłumić wezwania ciała i słuchać tylko głosu rozsądku.

Ci ludzie mimowolnie próbują bronić się przed zbyt silnymi emocjami. Mogą łatwo się rozpraszać lub przesadzać. I często starają się odeprzeć niepokój i pozostać skupionym.

Będąc z natury ambitni, ci ludzie chcą chronić się przed wszelką potencjalną krytyką i bólem, który może towarzyszyć realizacji ich marzeń. Osoby, które ubierają się na czarno, często stają się impulsywne, ale jednocześnie bardzo wrażliwe.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Ponadto, ciekawie będzie wspomnieć, że ludzie, którzy noszą tylko czerń, zwykle nie mają nic przeciwko, jeśli inni noszą ubrania w różnych kolorach.

Zdjęcie: Pixabay

Noszenie na czarno nie czyni cię częścią podejrzanej sekty ani niczego złego.

Fani Metalu często ubierają się na czarno. Ciemne kolory, które nakładają, reprezentują ich tożsamość – ciężką, głośną i asertywną jak muzyka, której słuchają.

Inna teoria wywodząca się z psychologii koloru utrzymuje, że ludzie, którzy kochają czerń, często pragną odzyskać swoją władzę i zdobyć szacunek otoczenia. Wydają się być nieco zdystansowani, jakby próbowali chronić się przed emocjami innych ludzi.

Świetny Johnny Cash zwykł mawiać:

„Ubrałem się na czarno, bo to lubię. Nadal to robię, a noszenie czerni nadal coś dla mnie znaczy. To nadal jest mój symbol buntu – przeciwko stagnacyjnemu status quo, przeciwko naszym obłudnym domom Boga, przeciwko ludziom, których umysły są zamknięte na pomysły innych”.

Osoba, która ubiera się na czarno, chce przedstawiać się jako ważna postać. Tacy ludzie uważają, że czerń sprawia, że wydają się bardziej atrakcyjni, inteligentni i pewni siebie. Mają jednak również słabą i wrażliwą stronę, którą ukrywają za swoim czarnym strojem. Ludzie, którzy noszą tylko czerń, są często zdeterminowani, ale wrażliwi, jak wyjaśniłam powyżej.

Poniżej wymieniliśmy również pięć najczęstszych cech osobowości osób, które uwielbiają nosić czerń:

  • Ci ludzie są bardzo pewni siebie.
  • Są też bardzo wrażliwi.
  • Tacy ludzie mają buntowniczy charakter i nie akceptują władzy.
  • Lubią czuć się potężni i wpływowi.
  • Ci ludzie nie zbliżają się szybko do innych; zbudowali mury wokół siebie, aby się chronić.

Czytaj: Dziki, czarny jaguar to najpotężniejszy kot Ameryki

Na koniec warto wspomnieć, że nastolatki często mają psychologiczną potrzebę noszenia czerni w okresie przejściowym z dzieciństwa do dorosłości.

Oznacza to koniec jednej fazy ich życia i początek drugiej.

Bardzo im się to podoba, ponieważ pozwala im to chronić się przed światem, dopóki nie stworzą silniejszego i bardziej niezależnego siebie. Ale z drugiej strony, jak wspomniałam powyżej, niektórzy nastolatkowie zakochują się w metalowych zespołach i dlatego ich „czarny okres” może trwać przez resztę ich dorosłego życia.

Stwierdzenia, że ludzie, którzy cały czas noszą się na czarno, są bardziej podatni na depresję i wahania nastroju, są w dużej mierze nieudowodnione. Jeśli zakochasz się w czerni, możesz ją nosić tak często, jak tylko możesz.

A Ty lubisz nosić czerń? Jaki jest Twój ulubiony kolor, jeśli chodzi o ubrania?