Capsula Mundi – ekologiczny pochówek. Każdy może zamienić się w drzewo

0
853

Każdego roku cmentarze znacząco powiększają swoją powierzchnię. Dodatkowo kojarzą się z czymś smutnym i szarym. A gdyby tak zamiast nowych nekropolii zaczęły powstawać lasy? Rozwiązaniem jest Capsula Mundi.

Capsula Mundi. Życie nigdy się nie kończy.

Facebook

Anne Citelli i Raoul Bretzel to duet włoskich projektantów, którzy opracowali alternatywną metodę pochówku. Stworzyli Capsulę Mundi, czyli organiczną i biodegradowalną kapsułę.

Capsula Mundi przewiduje inne podejście do sposobu, w jaki myślimy o śmierci.

To kapsuła w kształcie jajka, starożytna i doskonała forma, wykonana z biodegradowalnego materiału, w której nasi zmarli bliscy są umieszczani do pochówku.

Prochy będą przechowywane w małych biodegradowalnych urnach w kształcie jajka, a ciała będą składane w pozycji embrionalnej. Capsula zostanie następnie zakopana jako nasiono w ziemi. Drzewo, wybrane za życia przez zmarłego, zostanie posadzone na nim i posłuży jako pomnik dla zmarłych i jako dziedzictwo dla potomności i przyszłości naszej planety. Rodzina i przyjaciele będą nadal dbać o drzewo w miarę jego wzrostu. Cmentarze nabiorą nowego wyglądu i zamiast zimnego, szarego krajobrazu, który widzimy dzisiaj, wyrosną na tętniące życiem lasy.

Ten wynalazek rzuca nowe spojrzenie na to, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci.

Facebook
Facebook
Facebook

Jajo zamiast trumny

Kapsuła wygląda jak duże jajo. Kształt nie jest przypadkowy. Jajo to symbol odrodzenia, zalążek życia i przezwyciężenia śmierci, która utożsamiana jest z rozpoczęciem nowej egzystencji. Ciało układane jest w pozycji embrionalnej. Wygląda tak, jak w łonie matki. Okres bytowania na ziemi zatoczył swoje koło. Odchodzimy z niej nadzy, podobnie jest się pojawiliśmy.

Czytaj: Kontrowersyjny napis na nagrobku w Poznaniu

CapsulaMundi/Facebook

Lasy zamiast kamiennych cmentarzy

Ta ekologiczna forma pochówku cieszy się dużym zainteresowaniem. Wielu zwolenników ekologii pragnęło, aby z ich ciał powstawały całe lasy pamięci wolne od kamiennych nagrobków. Bliscy zmarłej osoby mogliby otoczyć troską drzewo, w które się przeistoczyła oraz usiąść w jego cieniu i zanurzyć się we wspomnieniach. To daje dużą pociechę w ciężkich chwilach.

CapsulaMundi/Facebook

A Ty co myślisz o takiej formie pochówku?

Czytaj: Trumny pójdą w zapomnienie. Ta wyjątkowa urna daje zmarłym drugie życie.

johannesfloe.com – Art to remember