Car-jitsu –sport uprawiany tylko w samochodach

0
216

Na wypadek, gdyby nazwa „car-jitsu” nie była wystarczająco jasna, ten nowy sport kontaktowy, który zyskuje wiele uwagi w rosyjskich mediach społecznościowych, to w zasadzie jiu-jitsu w samochodzie.

Gdybyś miał sporządzić listę najbardziej niewygodnych miejsc do zmagania się i siłowania, samochód prawdopodobnie miałby dość wysoką pozycję i właśnie to sprawia, że car-jitsu jest tak intrygujące.

Wynaleziony kilka lat temu przez Vikentiy Mikheeva, brazylijskiego sportowca z czarnym pasem jiu-jitsu i judo oraz profesjonalnego zawodnika mieszanych sztuk walki, car-jitsu rzuca wyzwanie praktykującym, aby ujarzmili przeciwnika w małym samochodzie. Wszystko wewnątrz samochodu – w tym pasy bezpieczeństwa, kierownicę, lusterka i krzesła – można wykorzystać do zdobycia przewagi, ale podobnie jak w zwykłym jiu-jitsu, uderzanie jest niedozwolone.

Czytaj: Vertigo Summer Jazz Festival we Wrocławiu

Zasady car-jitsu są dość proste. Obaj zawodnicy startują na przednich siedzeniach samochodu i podobnie jak w jiu-jitsuu celem jest poddanie się przeciwnika lub zdobycie korzystnej pozycji i zdobycie większej liczby punktów. Mecz składa się z dwóch rund po trzy minuty każda, w których zawodnicy zamieniają się miejscami kierowcy i pasażera. W przypadku remisu po tych dwóch rundach zawodnicy przechodzą na tylne siedzenie na decydującą czterominutową rundę.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Kluczem do zwycięstwa w większości meczów car-jitsu jest kreatywne wykorzystanie tego niezwykłego środowiska.

„W 2020 roku wpadłem na pomysł prowadzenia konkurencyjnego grapplingu w pojazdach” – powiedział Vikentiy Mikheev. „Od października 2020 r. wraz z przyjaciółmi prowadzimy małe turnieje car-jitsu, aby badać aspekty stosowania jiu-jitsu w tak ograniczonej przestrzeni”.

Czytaj: Dlaczego warto regularnie uprawiać sport? 8 ważnych powodów!

Chociaż założenie car-jitsu brzmi głupio, niektórzy twierdzą, że może mieć pewne zastosowania w świecie rzeczywistym. Kto wie, kiedy będziesz musiał się bronić w swoim samochodzie? Może przydałoby się znalezienie kreatywnych sposobów na pokonanie napastnika w tym bardzo małym miejscu.

Na razie car-jitsu nie przekroczyło jeszcze rosyjskich granic, ale popularność tego sportu tam rośnie, więc być może zobaczymy, że zostanie ono przyjęte w niedalekiej przyszłości.