Caster Semenya nie wystąpi na Mistrzostwach Świata. „Biologicznie jest mężczyzną”

0
678
zdjęcie: https://www.facebook.com/Caster800m/photos/a.1725787007695655/2086774144930271/?type=3&theater

Chyba wielu ludzi na to czekało! W końcu stwierdzono, że Caster Semenya, południowoafrykańska lekkoatletka i zdobywczyni złotych medali nie wystąpi na Mistrzostwach Świata w Dausze. „Caster Semenya biologicznie jest mężczyzną. Ma chromosomy XY. Przepisy są dla wszystkich”.

O sportsmence pisano już wiele razy. Wszystko przez kontrowersje związane z jej płcią. Sportowi przeciwnicy zarzucali jej, że jest mężczyzną i ma zbyt dużo testosteronu oraz że powinna biegać z mężczyznami, a nie kobietami.

Jedna z australijskich gazet opublikowała nieoficjalne wyniki badań Semenyi, z których wynika, że biegaczka jest hermafrodytą. Oznacza to, że posiada zarówno męskie jądra produkujące testosteron, którym zawdzięcza swój męski wygląd, jak i zewnętrzne żeńskie organy płciowe, dzięki którym czuje się kobietą.

Caster Semenya z RPA nie może startować z kobietami na swoim koronnym dystansie – 800 m.

Decyzję wydaną przez szwajcarski sąd poparł Jose Maria Odriozola, profesor biochemii i członek zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). „Semenya jest biologicznie mężczyzną, a jeśli chodzi o konkurowanie, ma ogromną przewagę nad rywalkami” – powiedział wprost nie owijając w bawełnę.

zdjęcie: facebook.com

„Mówi się, że IAAF jest przeciwko niej, ale zasady są dla wszystkich. Ta sprawa zaczęła się na mistrzostwach świata w Berlinie. Semenya ma chromosomy XY, podobnie jak mężczyźni. Szereg hormonalnych badań wykazał, że jest hiperandrogeniczna. Nie chcemy jej odmawiać kobiecości, ale pod względem biologicznym jest mężczyzną. W niektórych aspektach nieco odbiega od typowych mężczyzn pod względem anatomicznym, ma jednak ogromną przewagę nad kobietami” – doprecyzował swoją wypowiedź Odriozola.

Myślisz, że Caster Semenya będzie odwoływać się od tej decyzji?

zdjęcie: facebook.com

PRZECZYTAJ TAKŻE: Co dzieje się z Twoim ciałem, jeśli śpisz 8 godzin dziennie

Jesteś z Poznania? Koniecznie zerknij do f7poznan.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie zerknij do 
f7krakow.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie zerknij do 
f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie zerknij di 
f7warszawa.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie zerknij do 
f7lodz.pl
Jesteś z innego miasta? Koniecznie zerknij do 
f7city.pl