Chcesz odkrywać naturę, piękne krajobrazy i różne zajęcia? Nie szukaj dalej!

0
165

Tatry – najwyższe i najbardziej zapierające dech w piersiach pasmo Polski oferują nieograniczone możliwości spędzania czasu na świeżym powietrzu i obcowania z naturą.

Tatry to jedyne w Polsce góry typu alpejskiego. Rysy o wysokości 2499 m n.p.m. to jeden z najwyższych szczytów.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Tatry, najwyższe pasmo górskie na ziemiach polskich, w tym najwyższy masyw łańcucha Karpat. Liczy aż 60 km długości i od 15 do 20 km szerokości. Cały obszar obejmuje około 800 km². Ze względu na ukształtowanie terenu Tatry dzielą się na Tatry Bielskie (Hawrań 2152 m n.p.m.), Tatry Wysokie (Gerlach 2655 m n.p.m.) i Tatry Zachodnie (Bystra 2248 m n.p.m.).

Jeśli masz mało czasu i chcesz zobaczyć piękną panoramę Tatr, wyjedź z centrum Zakopanego kolejką linową na szczyt Gubałówki na wysokość 1120 m n.p.m. Tak najłatwiej zobaczyć całe pasmo górskie z masywem Giewontu na pierwszym planie – z trzema szczytami związana jest legenda o śpiących rycerzach, którzy obudzą się, gdy Polsce zagrozi niebezpieczeństwo.

Na szczycie można też zjechać na alpejskiej zjeżdżalni, kupić lokalne pamiątki, obejrzeć koncert, czy zjeść posiłek i napić się w karczmie. Jeśli chcesz wspiąć się jeszcze wyżej, na szczyt Kasprowego Wierchu w sercu Tatr, możesz wjechać nowoczesną kolejką linową, która zawiezie Cię z czynnej przez cały rok stacji w Kuźnicach na szczyt położony na wysokości 1960 m n.p.m.

Zimą to święta góra narciarzy – trasy narciarskie w dwóch dolinach mają łączną długość 14 km, a stok ma prawie 1 km wysokości. Kasprowy Wierch to także punkt wyjścia dla wielu szlaków turystycznych, które prowadzą na zachód – w Tatry Niskie Zachodnie i na wschód – w Tatry Wysokie.

Na spokojny spacer po górach wybierz Dolinę Kościeliską lub Chochołowską, z wygodnymi, szerokimi drogami wzdłuż szumiących potoków, iglicami i skalnymi bramami, by dotrzeć do spokojnych schronisk górskich. W Dolinie Kościeliskiej można zwiedzić „Tatry podziemne” – Mroźną, Mylną i Smoczą Jaskinię w Rozlewisku Krakowskim. Zobaczysz tu także ślady górnictwa – rudy żelaza, miedzi, srebra, a także minerały, a nawet uran, który w przeszłości wydobywano w Tatrach.

Sztandarowym celem łatwych wycieczek jest Morskie Oko w Tatrach Wysokich – piękne jezioro otoczone ścianą granitowych szczytów. Można do niego dojechać asfaltową drogą lub przejechać bryczką. Choć prawdopodobnie towarzyszyć Ci będą tłumy turystów, widok jest niezapomniany.

Czytaj: Zmiany w cenniku na parkingach przy szlakach do Morskiego Oka

Na poważną górską wyprawę wybierz się na grzbiet Tatr Zachodnich, Giewont, lub Dolinę Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich, a zobaczysz te pięć górskich jezior, a po drodze najwyższy wodospad w Polsce Siklawa (70 metrów wysokości).

Doświadczeni wspinacze mogą pokusić się o zdobycie najwyższego polskiego szczytu: Rysów na wysokości 2499 m n.p.m. lub przy dobrej pogodzie spróbować swoich sił na Orlej Perci z jej bardzo wymagającymi trasami, na których napotkacie łańcuchy, drabiny, przepaście i zapierające dech w piersiach widoki. Wszędzie w Tatrach oczaruje Cię piękno przyrody i prawdopodobnie zobaczysz zwierzęta wysokogórskie, w tym kozice, jelenie, sarny, lisy, wilki, sowy, orły, wiewiórki i jeże— a może nawet niedźwiedzia, jeśli masz szczęście.

Czytaj: Polskie Tatry w chińskim programie telewizyjnym

Tatry to sportowa mekka, z trasami biegowymi, rowerowymi, terenowymi, parkami linowymi i polami do paintballa, torami konnymi, kortami tenisowymi, strzelnicami i stadionami lekkoatletycznymi. Można spróbować zorbingu, zjazdów górskich na rowerze górskim, skoków na bungee, a jeśli to za mało przygody, można przelecieć nad górami z instruktorem na lotni. Zimą zapraszamy na narty, snowboard, ski-touring, safari na quadach i skuterach śnieżnych, jazdę na łyżwach na jednym z wielu lodowisk czy romantyczny kulig.

Po aktywnym dniu można zrelaksować się i zregenerować siły w licznych kąpielach termalnych. Latem czynne jest kąpielisko geotermalne Polana Szymoszkowa w Zakopanem z piękną panoramą Tatr oraz kryty Aquapark. W okolicy działają także ośrodki całoroczne: nowe Termy w Chochołowie, Termy Bania w Białce Tatrzańskiej, Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej czy Gorący Potok w Szaflarach. We wszystkich tych miejscach znajdziemy baseny, fontanny, sztuczne rzeki, fantazyjne zjeżdżalnie, gejzery, sauny i strefy spa, w których można skorzystać z masażu wodnego.

Białka Tatrzańska. Zdjęcie: Twitter