Chcesz w końcu skutecznie schudnąć? Poznaj 10 praktycznych strategii schudnięcia!

0
716

Społeczeństwo w Polsce, ale też w wielu innych krajach boryka się z problemem otyłości. Jak donosi WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) w 2017 roku w Polsce na nadwagę lub otyłość chorowało 64% mężczyzn i 49% kobiet. Byłaś na diecie, ale nic nie poskutkowało? A może udało Ci się schudnąć, ale dopadł Cię efekt jojo? Sprawdź, co tak naprawdę się liczy, aby skutecznie schudnąć i jak utrzymać na zawsze wymarzoną sylwetkę.

Zbędne kilogramy wpływają ujemnie na nasz wygląd, na nasze samopoczucie oraz są szkodliwe na naszego zdrowia. Postęp technologiczny wymusił na nas siedzący tryb życia.

Większą część dnia spędzamy przed komputerem – pracujemy, po pracy oglądamy seriale, piszemy ze znajomymi, wysyłamy e-maile, robimy zakupy online. Taki tryb życia sprawia, że niszczymy sobie wzrok i kręgosłup oraz pozwalamy, aby odkładał nam się tłuszcz. Chcąc lub nie chcąc stajemy się coraz grubsi i mamy coraz mniej siły i ochoty na cokolwiek.

Trzeba też przyznać, że od kilku lat jest moda na sport, ale na ulicy częściej zauważysz osobę z nadwagą niż fit. W telewizji co jakiś czas powstają nowe programy, w których specjaliści pomagają schudnąć ludziom, którzy zgłosili się do programu i chcą uporać się z nadprogramowymi kilogramami. W sieci można przeczytać tysiące artykułów z poradami jak schudnąć, co jeść, a czego kategorycznie nie spożywać, aby zbliżyć się do wymarzonych kształtów.

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź naszą stronę f7krakow.pl

Najważniejszy problem w tym wszystkim jest to, że to co działa na jednego człowieka, wcale nie musi się sprawdzić w Twoim przypadku i mimo trudu oraz trzymania się restrykcyjnej diety od sąsiadki, przyjaciółki albo ze strony internetowej nie osiągniesz wymarzonego rozmiaru, który wreszcie pozwoli Ci się poczuć „szczęśliwą” i „wolną”.

BARDZO CIEKAWE BADANIE

Naukowcy z Oxfordu przeprowadzili bardzo interesujące badanie. Obserwowano Brytyjczyków, którzy starali się zgubić zbędne kilogramy na własną rękę, bez żadnych porad, bez niczyjej pomocy.

Jamie Hartmann-Boyce, jedna z autorek badania opracowała na podstawie wyników 10 strategii, które zdają egzamin i które sprawią, że w końcu uda Ci się skutecznie i na zawsze schudnąć.

Oto 10 strategii schudnięcia: 

  1. Informacji o dietach szukaj u sprawdzonych źródeł: naukowych, związanych z uczelniami, autoryzowanych przez ekspertów państwowych i przede wszystkim lekarzy.
  2. Wyznacz sobie cele żywieniowe – ile powinieneś jeść dziennie, ile w ciągu tygodnia. Możesz to rozłożyć na ile porcji, ile kalorii, ile wartości odżywczych.
  3. Musisz wyznaczyć sobie docelową wagę do osiągnięcia. Ile chcesz schudnąć w ciągu tygodnia lub w ciągu miesiąca. Wszystko regularnie zapisuj – każdy utracony kilogram.
  4. Planuj posiłki z wyprzedzeniem. Dzięki temu będziesz mieć czas na kupienie zdrowszych produktów i zrobienie zdrowszych potraw.
  5. Wyrzuć z domu wszystkie składniki, które nie pasują do Twojego planu żywienia. Dzięki temu, gdy będziesz mieć chwilę załamania, nie będziesz walczyć z pokusą, aby sięgnąć po paluszki, batona, chipsy albo ciastka.
  6. Opracuj sobie dobre nawyki żywieniowe w momencie, gdy najdzie Cię ochota na coś niezdrowego (a nie oszukujmy się, nastąpi taki moment). Nie chodzi o to, abyś się zadręczała, męczyła, ani tym bardziej wmawiała sobie codziennie, że od teraz „tego” nie możesz jeść, bo to niezdrowe. Zwłaszcza, że oczekiwanie na miły smakołyk może motywować do wytrzymania rygoru diety.
  7. Jeśli głód będzie nie do zniesienia – zawsze pij wodę. Spróbuj też gumy do żucia, ale nie za długo, bo to szkodzi zębom i po dłuższej chwili może jeszcze bardziej pogłębić łaknienie.
  8. Małymi kroczkami wymieniaj produkty ze swojego jadłospisu z niezdrowych na te zdrowsze. Nie musisz od razu drastycznie zmieniać wyposażenie całej lodówki. Wieloma małymi kroczkami szybciej osiągniesz wymarzony cel, niż trzema dużymi krokami.
  9. Musisz być świadoma, co i ile jesz. Bacznie obserwuj postępy i zmiany. W ten sposób zauważysz, ile powinnaś przyjmować dziennie kalorii, aby czuć się dobrze. Pij dużo wody! Regularnie się waż. To pozwoli Ci mierzyć postępy diety oraz pomoże poznać rytm swojego ciała. Dodatkowo jak zauważysz, że schudłaś kolejny kilogram, zmotywuje Cię to do dalszego działania.
  10. Musisz znaleźć sposób motywowania się. Mogą to być bliscy, rodzina, przyjaciele. Mogą to być obce osoby, które także chcą zrzucić zbędne kilogramy. Możesz też się nagradzać za osiągnięcie celów, np. wyjście do kina, wyjazd na weekend z chłopakiem, nowa sukienka, nowe dżinsy, nowa książka, weekend w SPA? Na pewno będziesz miała wiele pomysłów, jak siebie nagrodzić 🙂

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj! 

Przeczytaj także o nowej metodzie leczenia otyłości – kalkulator BMI zastąpi RFM 

Źródło: sciencealert.com
Zdjęcie główne: pixabay.com