Chcesz zwiększyć spożycie witaminy K? Te 6 produktów może pomóc

0
354
Witamina K pełni ważną rolę w organizmie człowieka. Dodaj te produkty do swoich posiłków, aby uzyskać zastrzyk witaminy K. Zdjęcie: Shutterstock

Witamina K jest niezbędna do utrzymania zdrowego organizmu i występuje naturalnie w różnych produktach spożywczych. Oto produkty, które musisz spożywać, aby zwiększyć spożycie witaminy K.

Niezbędne składniki odżywcze, takie jak witaminy, odgrywają ważną rolę w naszym ogólnym samopoczuciu i sprawności. Zbilansowana dieta zawierająca różnorodne witaminy pomaga w utrzymaniu organizmu oraz budowaniu odporności i siły.

Witamina K jest jednym z takich składników odżywczych, które powinny być częścią Twojej regularnej diety.

Oto dlaczego witamina K jest ważna dla Twojego organizmu

Witamina K jest kluczową witaminą rozpuszczalną w tłuszczach zawierającą protrombinę, która pomaga zapobiegać krzepnięciu krwi, poprawia metabolizm kości i reguluje poziom wapnia we krwi.

Witamina K jest również pomocna w poprawie pamięci epizodycznej u osób starszych i jest korzystna w utrzymywaniu niższego ciśnienia krwi poprzez zapobieganie mineralizacji w tętnicach.

W przypadku jej niedoboru mogą wystąpić krwawienia dziąseł i krzepnięcie. Niedobór witaminy K może również zmniejszyć mineralizację kości i przyczynić się do osteoporozy.

Oto produkty bogate w witaminę K, które możesz włączyć do swojej diety

1. Brokuły

Brokuł jest pełen witaminy K, a także błonnika, białka, żelaza, potasu, wapnia, selenu i magnezu. Dlatego, od poprawy gęstości kości po budowę mięśni, brokuły są niekwestionowanym mistrzem zdrowej dobroci.

Czytaj: Pierwsze w Poznaniu stacjonarne hospicjum dla dzieci! Pomóż je wyposażyć!

pixabay.com

2. Banany

Ten pyszny owoc jest pełen witaminy K i innych niezbędnych składników odżywczych, które pomagają w trawieniu i kontroli wagi.

Witamina K obecna w bananach jest łatwo przyswajalna przez organizm i pomaga w metabolizmie węglowodanów i tłuszczów, zamieniając je w energię. Usuwa również niepożądane substancje chemiczne z wątroby i nerek oraz utrzymuje zdrowy układ nerwowy.

3. Awokado

Awokado zwalcza stany zapalne, poprawia poziom cholesterolu i jest doskonałym źródłem witaminy K i magnezu. Ten owoc zawiera również potas i jest doskonałym źródłem błonnika, dzięki czemu pomaga zachować sytość przez dłuższy czas.

4. Borówki

Borówki są niskokaloryczne, pełne składników odżywczych i przeciwutleniaczy. Witamina K i zawartość przeciwutleniaczy w borówkach pomagają zmniejszyć czynniki ryzyka chorób serca, obniżając poziom cholesterolu LDL i ciśnienie krwi.

Czytaj: 14 produktów spożywczych, które zapobiegają zmarszczkom

pixabay.com

5. Orzechy

Migdały i orzechy nerkowca zawierają duże ilości witaminy K i magnezu, i są korzystne dla zdrowia serca i zmniejszenia apetytu. Orzechy oferują również tłuszcze jednonienasycone, które poprawiają poziom cukru we krwi i cholesterolu oraz mają właściwości przeciwzapalne.

6. Jajka

Poza tym, że są bogate w białko, jajka zawierają niezbędne składniki odżywcze i minerały, takie jak witamina K, kwas foliowy i selen.

Jajka są idealnym pożywieniem, które dostarcza organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych do optymalnego wzrostu mięśni i utrzymania siły kości.

Ponadto jajka pomagają zwiększyć poziom lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL), znanej również jako „dobry cholesterol”. Wyższe poziomy HDL mogą pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Tak więc spróbuj włączyć te produkty do swojej codziennej diety i zwiększ spożycie witaminy K za pomocą naturalnych metod.

johannesfloe.com – Art to remember