Chianina – największa na świecie rasa udomowionego bydła

0
691

Z udokumentowaną historią co najmniej 2200 lat, Chianina jest jedną z najstarszych znanych ras bydła. Ale najbardziej znana jest z tego, że jest zdecydowanie największą rasą bydła na Ziemi.

Pamiętasz Knickersa, gigantycznego australijskiego woła, który zaszokował świat kilka lat temu? Powinieneś, zdjęcia tego olbrzyma górującego nad normalnym bydłem były wszędzie online pod koniec 2018 roku, powodując, że wielu zastanawiało się, czy to jakiś rodzaj bioinżynieryjnego mutanta.

Knickers waży 1397 kg i ma 1,93 m wysokości. Źródło: Twitter

Jedynymi, którzy nie byli pod wrażeniem Knickersa, byli włoscy hodowcy Chianina. Od wielu pokoleń produkowali imponujące okazy znacznie większe niż Knickers, więc nie było to nic specjalnego dla nich.

Bydło holsztyno-fryzyjskie to duża rasa. Średnio dorośli mają 147 centymetrów w ramionach i ważą około 680 kg, ale Knickers jest niezwykle duży, nawet jak na własną rasę. Jest tak duży, że kiedy jego właściciel próbował wystawić go na aukcję, wszyscy przetwórcy mięsa mówili, że jest dosłownie za duży.

Geoff Pearson, który posiada około 20 000 sztuk bydła, kupił Knickersa za 400 dolarów, gdy miał zaledwie 12 miesięcy i chociaż zawsze oczekiwał, że wyrośnie na dużego woła, nigdy nie spodziewał się, że stanie się tak duży. Teraz, w wieku 7 lat, Knickers góruje nad wszystkimi innymi bydłami na farmie Pearsona w Myalup i musi być ważony na platformie, która jest zwykle używana do ważenia grup krów.

Właściciel bydła powiedział PerthNow, że Knickers zawsze wyróżniał się od wszystkich innych pod względem wielkości, więc chociaż większość innych bydła została wysłana na rzeź w młodym wieku, postanowili zatrzymać go przy sobie, aby zobaczyć, jak duży urośnie. Ale po kilku kolejnych cyklach bydła rolnik zdał sobie sprawę, że Knickers nie przestaje rosnąć. A teraz jest za duży, żeby go sprzedać.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Knickers. Źródło: Twitter

Pearson powiedział, że po ucieczce z rzeźni i teraz, gdy stał się gwiazdą sieci, Knickers dożyje reszty swoich dni na swojej farmie, prowadząc stado, które kocha podążać za nim, gdziekolwiek się pojawi.

Oczywiście wszyscy patrzą na niego, a gdziekolwiek Knickers się porusza, poruszają się za nim, on jest właściwie liderem stada i trenuje wszystkich, gdzie muszą iść” – powiedział właściciel bydła.

Dla porównania, tutaj możecie obejrzeć najmniejszą krowę na świecie!

Podczas gdy Knickers może ubiegać się o tytuł największego woła Australii, rekord najwyższego żyjącego woła na świecie należy do Bellino, który osiągnął imponujące 2,027 m, gdy został zmierzony w 2010 roku we Włoszech.

Włoscy rolnicy twierdzą, że ich woły Chianina są największą rasą bydła na świecie.

Bydło rasy Chianina, której nazwa pochodzi od doliny Val di Chiana w Toskanii, może patrzeć z góry nawet na Knickersa. Podziwiane przez starożytnych Rzymian za czyste, białe płaszcze, były używane przez nich w triumfalnych marszach i procesjach religijnych oraz cytowane w literaturze Wergiliusza i Pliniusza Starszego.

Czytaj: 39 uroczych krów, które poprawią Twój nastrój

Reprezentant rasy został uznany za najwyższego byka świata w Księdze Rekordów Guinnessa w 2010 roku. Bellino mierzył 2,03 m w kłębie i ważył 1700 kilogramów w kwiecie wieku.

Jego właściciel, Massimo Donin, powiedział, że od tamtej pory jego rekord nie został pobity, ale miał kilka zwierząt, które mogły być gotowe, aby wejść w jego buty. „Największy jest Barone, który jest mniej więcej tego samego wzrostu” – powiedział Donin. „Mam pięć dużych wołów rasy Chianina, które uczestniczą w pokazach rolniczych i ciągną wozy podczas świąt religijnych i ślubów”.

Bellino zmarł w wieku 14 lat, po tym jak jego nogi zaczęły słabnąć” – powiedział Donin. „To ciężkie bestie. Nie chcesz, aby były zbyt grube, bo ich nogi tego nie wytrzymają”.

Chianina to największa rasa bydła na świecie. Kiedyś był używany jako zwierzę pociągowe, a teraz jest bardzo popularny na tradycyjnych festiwalach folklorystycznych” – powiedział Giorgio Apostoli, główny specjalista ds. hodowli w Coldiretti.

W przeciwieństwie do Knickersa, który okazał się zbyt duży dla australijskiej rzeźni, bydło rasy Chianina jest ubijane w wieku od 16 do 18 miesięcy, zanim zamieni się w gigantów takich jak Bellino.

Oto Bellino:

Twitter