Chinka twierdzi, że nie śpi od 40 lat

0
389

Chińskie media doniosły niedawno o dziwacznym przypadku kobiety, która twierdzi, że nie śpi od około czterech dekad, ale nigdy też nie czuła się zmęczona ani śpiąca.

Większość ludzi nie może wytrzymać 24 godzin bez odrobiny przymknięcia oczu, ale Li Zhanying, kobieta z Henan w Chinach, twierdzi, że przeżyła 40 lat bez snu, co potwierdził jej mąż i sąsiedzi.

Li pamięta trochę snu, kiedy miała pięć lub sześć lat, ale teraz, po czterdziestce, sen to tylko stare wspomnienie.

Mieszkanka wioski w hrabstwie Zhongmou w prowincji Henan, Li jest poniekąd lokalną celebrytką w swojej społeczności, ponieważ rzekomo potrafi nie spać przez cały dzień i noc.

Kilka lat temu niektórzy sąsiedzi próbowali przetestować jej twierdzenia, spędzając z nią czas, ale w końcu albo poszli do domu, albo zasnęli od razu, podczas gdy ona nie spała.

Mąż Li, Liu Suoquin, również potwierdził, że jego żona w ogóle nie potrzebuje snu. Odkąd się pobrali, zauważył, że nie spała w dzień i w nocy, wykonując prace domowe nawet w środku nocy. Powtarzała mu, że nie może spać, więc zrzucił winę na bezsenność i kupił jej trochę tabletek nasennych. To też nie wydawało się działać.

Czytaj: Bezsenność – jak jej zaradzić?

Według Bastille Post, Li Zhanying wielokrotnie szukała pomocy medycznej w związku ze swoim stanem, ale lekarze nigdy nie znaleźli niczego podejrzanego.

Jednak po niedawnej wizycie w centrum medycznym w Pekinie, tajemnica jej kilkudziesięcioletniego braku snu została ostatecznie rozwiązana.

Zespół lekarzy wykorzystał zaawansowane czujniki do monitorowania kobiety przez 48 godzin i odkrył, że rzeczywiście spała, ale nie tak, jak robi to większość z nas.

Dane zebrane podczas 48-godzinnego monitorowania fal mózgowych wykazały, że Li spała lekko i umiarkowanie jak zwykli ludzie, nie tylko podczas leżenia w łóżku z zamkniętymi oczami, ale podczas rozmowy z mężem. Lekarze opisali to zjawisko jako „spanie na jawie”, stan podobny do lunatykowania, w którym niektóre nerwy i narządy Li Zhanyinga są nadal aktywne podczas snu.

Czytaj: Ten słynny wodospad w Chinach wygląda jak z filmu fantasy

Lekarze powiedzieli, że Li została oszukana przez własny mózg. Kiedy odpoczywała, część jej ciała była już w stanie uśpienia, ale nie musiała kłaść się do łóżka, aby wypocząć. Na przykład podczas rozmowy z mężem Li Zhanying miała czasami powolne gałki oczne i zapadnięte oczy, co wskazywało, że odpoczywa podczas tych chwil.

Ze względu na swój niezwykły sposób odpoczywania ciała i mózgu Li nadal wierzy, że nie spała od 40 lat. Nie spędza codziennie więcej niż 10 minut z zamkniętymi oczami, więc technicznie ma rację…

Koniecznie zajrzyj na f7.pl