Chińska prowincja planuje zakaz sprzedaży samochodów benzynowych

0
230
Samochody elektryczne z Chin podbiją świat. Zdjęcie: pl.freepik.com

Wyspa Hainan na Morzu Południowochińskim twierdzi, że stanie się pierwszym regionem Chin, w którym zakazano sprzedaży samochodów napędzanych benzyną i olejem napędowym w celu ograniczenia zmieniającej klimat emisji dwutlenku węgla.

Sprzedaż samochodów napędzanych paliwami kopalnymi zostanie zakazana do 2030 roku, a pojazdy elektryczne będą promowane ulgami podatkowymi i rozbudową sieci ładowania, powiedział rząd prowincji Hainan.

Ogłoszenie pojawia się, gdy Chiny zmagają się z najgorętszym i najbardziej suchym latem od dziesięcioleci, które spowodowało więdnięcie upraw i skurczenie rzek i zbiorników wykorzystywanych do wytwarzania energii wodnej.

„Do 2030 roku całe województwo wprowadzi zakaz sprzedaży pojazdów z napędem”, zgodnie z planem, który został opublikowany w poniedziałek.

Czytaj: Sprzedaż pojazdów elektrycznych w Europie przebiła nawet najbardziej optymistyczne prognozy

Wiceminister chińskiego przemysłu powiedział we wrześniu 2017 roku, że Pekin pracuje nad planem zaprzestania produkcji i sprzedaży samochodów napędzanych benzyną i olejem napędowym, ale rząd nie ujawnił jeszcze szczegółów.

Zgodnie z planem, Hainan chce, aby do 2030 roku pojazdy elektryczne stanowiły 45% wszystkich pojazdów. Rząd powiedział, że miasta rozwiną „strefy zerowej emisji”, w których pojazdy napędzane paliwami kopalnymi będą zakazane.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Rządząca Partia Komunistyczna promuje samochody elektryczne, aby pomóc w sprzątaniu zatłoczonych przez smog chińskich miast i zdobyć wczesną przewagę w rozwijającym się przemyśle. Chiny odpowiadały za ponad połowę zeszłorocznej globalnej sprzedaży samochodów elektrycznych.

Czytaj: Na ulice Poznania wyjechały nowe autobusy elektryczne