Chiński „latający samochód” wykonuje pierwszy publiczny lot w Dubaju

0
299

Chiński latający samochód Xpeng X2 wykonał swój pierwszy w historii publiczny lot nad Dubajem. Ponad 150 osób wzięło udział w wydarzeniu, które odbyło się 11 października 2022 roku, w Skydive Dubai.

90-minutowy lot testowy był zapowiedzią przyszłości podróży w obrębie miasta. Xpeng X2 pomyślnie przeszedł test w locie publicznym, wyznaczając tym, co według organizatorów było „ekscytującą nową erą lotów krótkodystansowych i inteligentnych rozwiązań mobilnych”.

Innowacyjny „latający samochód” stworzony przez chińskiego producenta pojazdów elektronicznych Xpeng Inc, odbył swój pierwszy publiczny lot w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ponieważ firma zamierza wprowadzić elektryczne pojazdy lotnicze na światowe rynki. Ta demonstracja odbyła się bez kierowcy z pustym kokpitem.

Cechy

Xpeng X2 to nowy „latający samochód” piątej generacji opracowany przez chińską firmę Xpeng Inc. Opracowane wcześniej prototypy – T1 i X1 z 2019 i 2020 roku zostały znacznie ulepszone, aby opracować nowy model. W przeciwieństwie do samolotów i helikopterów, eVTOL, czyli pojazdy „elektrycznego pionowego startu i lądowania”, oferują szybkie osobiste podróże z jednego miejsca do drugiego.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Najnowsza generacja Xpeng X2 emituje zerową emisję dwutlenku węgla i została zaprojektowana tak, aby pokonywać maksymalne odległości przy maksymalnej prędkości 130 km na godzinę, z możliwością poruszania się po mieście na małej wysokości.

Firma twierdzi, że zamknięty kokpit, konstrukcja w kształcie łzy i futurystyczny wygląd pomagają w aerodynamice elektrycznego samochodu latającego i maksymalizują osiągi. Pojazdy elektryczne przyczyniają się do globalnej inicjatywy mającej na celu wyeliminowanie pojazdów z silnikami spalinowymi (ICE) na rzecz bardziej przyjaznego dla środowiska transportu miejskiego w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Czytaj: Dubaj wyda 5 miliardów dolarów na ośrodek przypominający Księżyc

Zasięg i wydajność

Dwumiejscowy pojazd napędzany jest ośmioma śmigłami, z których dwa znajdują się w każdym rogu jednostki. Autonomiczny, dwumiejscowy elektryczny „latający samochód” ma maksymalną masę startową 760 kg i masę własną 560 kg. Pozwala na 35-minutowy czas lotu i jest zbudowany z doskonałego materiału z włókna węglowego ze spadochronem.

Czytaj: Wszystko, co musisz wiedzieć o skokach spadochronowych w Dubaju

Dojazdy miejskie na małych wysokościach i na krótkich dystansach, na przykład w transporcie turystycznym i medycznym, są idealne. Jednak sektor nadal stoi przed poważnymi wyzwaniami, takimi jak żywotność baterii, kontrola i bezpieczeństwo ruchu lotniczego oraz problemy z infrastrukturą.

Specyfikacja Xpeng X2:

 • Typ samolotu: wielośmigłowiec eVTOL
 • Pilotaż: autonomiczny
 • Pojemność: 2 pasażerów
 • Maksymalna prędkość: 130 km/h
 • Czas lotu: 35 minut
 • Wysokość przelotowa: 300-500 m
 • Masa własna: 360 kg
 • Maksymalna masa startowa: 560 kg
 • Śmigła: 8 śmigieł
 • Silniki: 8 silników elektrycznych
 • Źródło zasilania: Baterie
 • Kadłub: Kompozyt z włókna węglowego
 • Okna: Baldachim nad kokpitem
 • Podwozie: Naprawiono lądowanie z poślizgiem

Cena Xpeng X2

Oczekuje się, że przedział cenowy Voyagera X2 będzie mieścił się w przedziale od 126 000,00 USD do 236 000,00 USD (od 563 000 zł do 1 054 510 zł).

„Robimy krok po kroku, aby wejść na rynek międzynarodowy” – powiedział Minguan Qiu, dyrektor generalny Xpeng Aeroht. „Najpierw wybraliśmy Dubaj, ponieważ Dubaj jest najbardziej innowacyjnym miastem na świecie”.

Xpeng Motors i Międzynarodowa Izba Handlowa w Dubaju

Xpeng Motors, duża chińska firma zajmująca się całkowicie elektrycznymi samochodami i technologią, założona w 2014 roku przez He Xiaopenga, Henry’ego Xia i He Tao, tworzy inteligentne pojazdy, które są bezproblemowo połączone z Internetem i wykorzystują najnowsze osiągnięcia w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Firma rozpoczęła produkcję elektrycznych samolotów pionowego startu i lądowania (eVTOL) dla Urban Air Mobility (UAM). Sposób myślenia produkcji opiera się na jakości, ciągłym doskonaleniu, zdolnościach adaptacyjnych i doskonałej wydajności operacyjnej. Celem firmy jest tworzenie inteligentnych pojazdów elektrycznych z wykorzystaniem technologii i danych oraz wpływanie na przyszłość mobilności konsumentów.

Brian Gu, wiceprzewodniczący i prezes, skomentował, że dzięki publicznej demonstracji firma i rozwój elektrycznych samochodów latających na całym świecie osiągnęły znaczący kamień milowy.

„Dubaj to znane na całym świecie miasto innowacji, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować Pierwsze publiczne wydarzenie Xpeng X2 tutaj” – dodaje.

Izba była mocno zaangażowana w cały proces od momentu uruchomienia projektu, zapewniając strategiczne doradztwo dla firmy mobilnościowej. Pełniący obowiązki prezesa i dyrektora generalnego Hassan Al Hashemi skomentował, że „pierwszy globalny publiczny test latającego samochodu w Dubaju zmieni oblicze przyszłej mobilności. Jest uosobieniem ambicji, innowacyjności i przyszłościowej wizji, która zawsze inspirowała Dubaj i jego przywództwo.”

Przyszłość podróży i transportu publicznego

Wyposażone w inteligentny system sterowania lotem i autonomiczne możliwości zostały zaprezentowane na targach Gitex Global 2022. To jedno z najważniejszych na świecie wydarzeń dla szeroko rozumianej branży nowoczesnych technologii.

Bezzałogowy, 90-minutowy lot testowy w Dubaju został opisany przez jego producenta jako „ważna baza dla nowej generacji latających samochodów”. Wynalazek jest produkowany przez chińską firmę Xpeng, filię XPENG AEROHT, największego producenta latających samochodów w Azji. Firma wierzy, że to, co kiedyś było tylko wyobraźnią, wkrótce może stać się rzeczywistością.

Omar Abdulaziz AlKhan, dyrektor wykonawczy ds. biur międzynarodowych w Izbie Przemysłowo-Handlowej, powiedział: „Ten latający samochód to przedmiot luksusowy, a wiele zamożnych osób szuka technologii i takiego luksusowego produktu. Dubaj to miejsce, w którym mamy klientów”.

Komentując, kiedy latające samochody będą dostępne do użytku komercyjnego, powiedział: „To zależy od tego, jak szybko będziemy w stanie dostosować ramy miejskiego komercyjnego latania. W Dubaju będzie więcej testów, a potem zostanie to skomercjalizowane” – dodał.

Czytaj: Ta wieża w Dubaju będzie obracać się wraz z wiatrem!

„Miasto stało się magnesem i poligonem doświadczalnym dla firm z całego świata, które wprowadzają na rynek najnowocześniejsze technologie wspierające innowacyjną strategię emiratu. Decyzja o debiucie latającego samochodu X2 jest świadectwem naszej pozycji jako światowego lidera innowacji i centrum technologii przyszłości” – powiedział Hassan Al Hashemi.

Al Kamali stwierdził, że rząd jest zaangażowany w pomoc firmom, które wybierają Dubaj jako swoje centrum. Możliwości jest mnóstwo w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i są one gotowe do współpracy z licznymi grupami i organizacjami, aby wszystko szło gładko.

Książę dubajski, szejk Hamdan bin Muhammad, uczestniczył wcześniej w pierwszym koncepcyjnym locie autonomicznej taksówki powietrznej, która zostanie wykorzystana w Dubaju jako środek transportu.

W świetle wysiłków Międzynarodowej Izby w Dubaju i jej biura w Chinach od 2021 r., mających na celu przyciągnięcie do emiratu czołowych międzynarodowych korporacji (MNC), miasto zostało wybrane jako lokalizacja testu. Podkreśla to wiodącą pozycję miasta jako miejsca przyszłych przełomów i centrum dla czołowych międzynarodowych korporacji, które wprowadzają do miasta swoje najnowsze technologie.

Lot testowy dał wgląd w przyszłość technologii, która pewnego dnia może pozwolić ludziom uniknąć korków miejskich. Firma produkcyjna ujawniła, że jej celem jest komercjalizacja samochodów, którą zamierza uruchomić w ciągu najbliższych 3 lat.