Chiny największym rynkiem importowym Wielkiej Brytanii

0
409
Po raz pierwszy Chiny wyprzedziły Niemcy, stając się największym rynkiem importowym Wielkiej Brytanii. Zdjęcie: pixabay.com

Chiny wyprzedzają Niemcy jako największy rynek importowy w Wielkiej Brytanii.

Po raz pierwszy Chiny wyprzedziły Niemcy, stając się największym rynkiem importowym Wielkiej Brytanii.

Towary importowane z Chin wzrosły o 66% od początku 2018 r. do 16,9 mld GBP (24 mld USD) w pierwszym kwartale tego roku, podał Urząd Statystyczny.

Import z Niemiec spadł o jedną czwartą do 12,5 mld funtów w tym samym okresie.

Zmiana nastąpiła, gdy handel z Unią Europejską został zakłócony przez Brexit, a pandemia zwiększyła popyt na chińskie towary.

Czytaj: Uwaga! Pomyśl dwa razy, zanim zjesz te produkty z Chin

Raport Urzędu Statystycznego (ONS) miał na celu ocenę wpływu Brexitu i koronawirusa na handel towarami w Wielkiej Brytanii.

Znalazł dowody, że handel został zakłócony na początku nowych stosunków między Wielką Brytanią a UE.

ONS podał, że niemiecki import do Wielkiej Brytanii spadł od kwietnia 2019 r. w związku z niepewnością co do szczegółów wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Niemiecki przemysł motoryzacyjny również odczuł skutki pandemii, ponieważ ucierpiała zarówno produkcja samochodów, jak i światowy eksport.

W Wielkiej Brytanii popyt na nowe pojazdy spadł, ponieważ salony samochodowe zostały zamknięte z powodu środków blokujących.

Według ONS, eksport towarów do Irlandii odnotował największy proporcjonalny spadek liczby pięciu największych partnerów eksportujących z Wielkiej Brytanii po okresie przejściowym UE.

Odkąd w 1997 roku rozpoczęły się współczesne rekordy, Niemcy były największym źródłem importu Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem sześciomiesięcznego okresu pod koniec 2000 roku, i na początku następnego roku, kiedy to Stany Zjednoczone na krótko zajęły pierwsze miejsce.

Czytaj: Leśne miasto – odpowiedź Chin na zanieczyszczenie środowiska

Pomimo 23,1% spadku całkowitego handlu z krajami Unii Europejskiej w całym okresie, UE pozostaje największym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii, wynika z raportu.

Liczby pokazały również, że nastąpił wzrost importu z Chin tekstyliów używanych do masek na twarz i innego sprzętu ochrony osobistej, a także zwiększony popyt na urządzenia elektryczne.

Chiny były pierwszą dużą gospodarką, która odnotowała wzrost globalnego handlu w zeszłym roku, ponieważ stały się pierwszym dużym krajem, który wyszedł z pandemii.

johannesfloe.com – Art to remember