Chiny planują budowę pociągów, które pokonują 1000 km/h

0
417
Chińska technologia i infrastruktura nie mają sobie równych. Zdjęcie: Twitter

Chiny z powodzeniem testują technologię Hyperloop oraz planują budowę pociągów, które pokonują 1000 km/h.

Twierdzą, że po raz pierwszy firmie udało się to osiągnąć.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Chiny twierdzą, że pomyślnie przetestowały pociąg w stylu hiperpętli na 2-kilometrowym torze testowym w północnych Chinach, w którym pociąg lewituje nad szynami magnetycznymi wewnątrz rury próżniowej. Państwowe media donoszą, że pociąg osiągnął prędkość 130 km na godzinę, ale pociąg może osiągnąć prędkość do 1000 km na godzinę.

Jest to potencjalnie pierwszy raz, kiedy ktokolwiek na świecie skonstruował i przetestował taki projekt, a obecnie trwają plany stworzenia 60-kilometrowego toru testowego.

Czytaj: Lewitujący pociąg w Japonii będzie pędził między miastami z prędkością 500 km/h

Pociągi Hyperloop wykorzystują technologię maglev, która jest obecnie używana na całym świecie w postaci szybkich pociągów pociskowych, umieszczając tory w częściowej lub pełnej próżni. Całkowity brak oporu powietrza lub tarcia umożliwia pociągom szybką i wydajną podróż, a pasażerowie pociągów typu hyperloop zgłaszali nawet, że nie są świadomi prędkości, z jaką podróżują. Bez szyn i kół, lewitujące kapsuły nie wytwarzają praktycznie żadnego dźwięku, co zapewnia przyjemną podróż.

Czytaj: Pociągiem z Poznania do Paryża!

Virgin Hyperloop przeszedł do historii, kończąc pierwszą w historii podróż pasażerską z technologią hyperloop w listopadzie 2020 roku, demonstrując, że technologia może być bezpieczna i całkiem przyjemna dla pasażerów. Kapsuły przyspieszyły od 0 do ponad 160 km na godzinę w zaledwie sześć sekund, a pasażerowie stwierdzili, że nie odczuwają gwałtownego przyspieszenia. Niestety dla entuzjastów hyperloop, firma zwolniła wkrótce połowę swojego personelu i ogłosiła, że nie będzie już transportować ludzi w swoich pociągach hyperloop.